Kızlık zarı çeşitleri nelerdir?

Kız olarak dünyaya gelen herkeste vajenin giriş kısmında görevi henüz kanıtlanmamış lakin vajeni ve rahmi dışarıdan gelebilecek her türlü mikroplara ve yabancı cisimlere karşı koruma gösterdiği düşünülen kızlık zarı, anatomik olarak ele alındığı zaman yedi çeşitli biçimde oluştuğu gözlenmektedir. Kızlık zarı kimi bilim insanına göre bir doku kimi bilim insanına göre ise doku kalıntısıdır. Peki bu doku ya da doku kalıntısı olan kızlık zarının çeşitleri nelerdir?

Kızlık zarı şekilleri

Hymen (Himen) olarak da isimlendirilen kızlık zarının çeşitleri şöyledir:

Annüler hymen
İmperfore hymen
Kribriform hymen
Septalı hymen
Ksentrik hymen
Yırtılmış ,bozulmuş hymen
Esnek, yırtılmayan hymen

 

Annüler hymen daima kadınların %70 ile %95’inde görülen şeklidir. Vajina girişinde halka biçiminde yer alır. Ortasında bir delik olur ve bu delikte halka şeklindedir. Eğer ki ortasında olan delik fazlaca geniş ise esnek bir duruma sahip olduğundan kanama söz konusu olmayabilir.

İmperfore hymen ise, doğuştan delik bulunmayan çeşididir. Bu durum kadınların ergenlik dönemlerinde adetin başlaması nedeniyle kanın dışarı çıkamaması gibi tıbbi sağlık problemine yol açar. Adet kanı dışarıya akmadığında genital organda her ay kan birimi söz konusu olur ve şiddetli ağrı yaşanmasına sebebiyet verir. 15 yaşına gelmiş ve henüz sayı olmamış olan genç kızların muhakkak uzman bir hekime görünmeleri gerekir.

Septalı hymen, çok andir görülen bir kızlık zarı çeşididir. Zarın ortasında yer alan delik bir bant ile ikiye bölünmüş durumdadır. İlk cinsel deneyimde fazlaca ağrı ve kanama olmasına sebebiyet olabileceği gibi, penisin vajina içine tam girememesine de sebebiyet olur.

Kribriform hymen ise septalı hymene göre daha nadir görülen bir kızlık zarı çeşididir. Zarın ortasında birden fazla delik söz konusu olduğu açısından, kızlık zarının yırtılması neredeyse imkansızdır. Kızlık zarının yırtılması daima tıbbi yarım ile olur.

Ksentrik hymende de cinsel ilişki esnasında yırtılma söz konusu değildir. Eğer ki yırtılması açısından zorlanırsa aşırı kanama meydana gelir. Bu zar çeşidine sahip olan kadınlarında tıbbi yardım ile kızlık zarları yırtılır. Zar oldukça geniş olduğu kadar yarım ay görünümünde kalın bir duruma da sahiptir.

Yırtılmış ,bozulmuş hymen; Ancak doktor muayenesi ile değerlendirilebilen kızlık zarının bozulmuş, yırtılmış olması durumu. Mavi oklarla gösterilen 2 tane “siyah çizgi” olan bölüm. Tıbbi değerlendirme olarak kızlık zarının “saat 3 ve saat 7 hizasında” yırtılmış olduğu görülmektedir.

Esnek, yırtılmayan hymen de cinsel ilişki esnasında yırtılmayan bir kızlık zarı çeşididir. Esnek bir duruma içerdiği açısından yırtılmasına gerek kalmadan penisin vajina içine girmesine izin verir.

İlk cinsel ilişki yaşayan kadınlarda herhangi bir kanama söz konusu olmadığı zaman kızlık zarının farklı olması akla getirilmeli ve uzman bir hekime gidilmelidir. Bazı durumlarda cinsel ilişki esnasında kızlık zarı yırtılmayacağı açısından tıbbi yardım istenmelidir.

]]>