Kızamık Hastalığı ve Tedavisi

Genellikle kış aylarında görülen salgın ve bulaşıcı bir hastalık olan kızamık nedir? Bu hastalığa neden olan sebepler nelerdir ve tedavisi nasıl yapılmaktadır. Bu yazımızda kızamık hastalığını inceleyecek ve size faydalı olabileceğini düşündüğümüz bazı bilgileri sizle paylaşacağız.Kızamık Hastalığı ve Tedavisi

Sebebi: Bu hastalığın sebebi kızamık virüsüdür.  Çok bulaşıcı olduğundan şehirlerde, çocukların çoğu beşinci yaştan evvel muhakkak kızamık hastalığını geçirmektedir. Genellikle hamilelik esnasında annenin antikorları bebeğe geçer fakat bu antikorların sağladığı koruma etkisi ancak altı ay sürer. Hastalığın kuluçka dönemi iki haftadır.

Belirtileri: Başlangıçta gribi andıran özellikler gösterir. Burun akar, hasta hapşırmaya başlar, öksürür, kuvvetli ışıktan rahatsız olur. Baş ağrısı ve ateş görülür. Ağız içinde lekeler deri üzerindeki döküntülerden üç dört gün önce görülmeye başlar. Deri döküntüsü ise kulak arkasında, boyun ve alında başlar daha sonra tüm vücuda yayılır. Başlarda birbirinden bağımsız olan döküntüler daha sonra birleşir ve büyük bir kızarıklık haline gelirler, renkleri de koyulaşır. Lenf bezleri şişer.

Tedavi: Hastalığın viral aşamasında hiç bir özel tedavisi yoktur, ancak çocuk kendini bitkin hissedeceğinden yatakta dinlenmesi istenir. Hastalığın en bulaşıcı olduğu zaman, hastalığın ilk iki günüdür.  Nezle belirtileri gösterdiği zaman hastalığın en bulaşıcı özellikte olduğu zamandır diğer bir deyişle.  Bu nedenle, döküntüler başladıktan sonra çocuğun diğer çocuklardan ayrı tutulmasına gerek yoktur.  Kızamığın yarattığı yan etkilere karşı da antibiyotik tedavisi uygulanılır. Kızamığa karşı aktif bağışıklık sağlayan bir aşı vardır ki bu aşı çocuğun ikinci yaşından sonra yapılmaktadır. Aşıdan sonraki beşinci ile onuncu günler arasında yüksek ateş ile birlikte döküntüler görülmektedir. Bu hastalık bir kere geçirildiğinde ömür boyu bağışıklık kazanılır. Bu hastalık çocuklar için tehlikesiz olsa da yetişkinler için oldukça tehlikelidir.