Kına Ve Kınanın Belli Başlı Faydaları

Kına ismini bitkisinden almıştır. Kınanın ilk  olarak, süsleme amacından önce çöl insanları tarafından serinlemek açısından kullanılıyordu. Çöl insanları bu bitki yaprağını ezerek çamurla karıştırdılar ve elde ettikleri karşıma ayaklarını ve ellerini batırırlarmış, Bu şekilde  çöl sıcaklığı karşısında, cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturmaktalardı. Bu yaptıkları durum, çöl sıcaklığı karşısında cilde daha bir dayanıklılık sağlamaktaydı. Ancak ellerin her tarafına yapılması yerine  parmaklarını  kolayca kullanmaları açısından, yalnızca avuç içinine  yaparlardı. Ve bu durum onları serinletirdi. Kına o günden sonra yalnızca serinletici olarak değil, verdiği renkten ötürüde dahada yaygınlaştı. Bunlada kalmadı faydaları dahada çoğaldı. Sizlere bu yazımızda kınanın faydalarını belirtiyoruz…

 

Kına: Kına ağacının yapraklarının kurutulup öğütülmesi ile elde edilir.

Kınanın Faydaları: Saçları besler ve kuvvetlendirir. Dolamaya sürülürse ağrısını hafifletir ve iyileşmesine yardımcı olur. Uyuz ve egzamaya karşı faydalıdır. Ayak terlemesini ve kokusunu önler. Guatıra sürülürse faydası görülür. Ağızdaki yaraları ve deri çatlaklarını iyileştirir. Baş ağrısına karşı da faydalıdır.

Kına nasıl kullanılır? Genellikle lapa haline getirilip haricen süs ve boya maddesi olarak kullanılır. Özellikle ele ve saça kına yakmak oldukça yaygındır. Alerjik derilerde egzamaya sebebiyet olabilir.

 

]]>