Kına kanser gelişimini engelliyor

Kınanın kanser gelişimini önleyebileceği hiç aklınıza gelir miydi? Yıllardır el, ayak ve saçlara yakılan bazende dövme olarak kullanılan kınanın, yapılan araştırmalar sonucunda kanser hücrelerinin gelişmesini önlediği ortaya çıktı. Gaziantep Üniversitesinde araştırılıp fareler üzerinde de denenerek kesin olarak kanıtlandı.

Kanser hastalığının giderek yaygınlaşması, bu hastalığın önlenilmesi açısından yapılan araştırmaları daha da hızlandırdı. Bilim adamları bu hastalıkla savaşmanın taze bir yolunu daha buldular.

Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, kınanın kanseri önlemek açısından etkili olup olmadığını araştırdılar. Yapılan bilimsel araştırmada, 10 gün fasıla ile 60 fareye farklı dozlarda ağız yolundan kına verildi. 10 gün sonra bu fareler üzerinde kanser parametrelerine bakıldı. Sonuç olarak ise kınanın Ehrich Ascite Corcinama kanserli hücrenin büyümesinin durduğu görüldü.

Kanserle mücadelede önemli role sahip olan enzimlerinde çoğaldığı saptandı. Araştırmada doğkırmızı toz yeşil kına kullanıldı. Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özaslan, bilimsel çalışmaların süreceğini ve kansere karşı ilaç olanaklarının böylece geliştirileceğini söyledi.

]]>