Kemoterapisiz kanser tedavisi

Kan kanserlerinin tedavisinde taze bir gelişme sağlandı. Lösemi, lenfoma, kemik iliği gibi kan kanserlerinin artık kemoterapiye gerek kalmadan tedavi edileceği bildirildi.

Bu konuda araştırma yapan uzmanlardan biri olan Dr. Brian Durie, kemoterapisiz kanser tedavisi hakkında şunları söyledi:

” Bu çok taze bir gelişme. Kemoterapi halkın algıladığı anlamda gerçekten toksik ve rahatsız edici bir şey. Kemoterapi yerine kullandığımız hedefi vuran akıllı ilaçlar var. Ve bunlar daha biyolojik etki gösteren, hastalığı kontrol altına alan ve bu hastalıkları kronik hastalıkmış gibi bir takip yoluna sokan ilaçlar. Son 10 yılda bu büyük gelişmeler oldu. Bunların ilk örneği Talidomid idi” dedi. Yaklaşık 40 yıl önce Talidomik adındaki ilacın Dünya’da ki en büyük ilaç facialarından birine sebebiyet olduğunu ve yasaklandığını belirten Dr. Druie yıllar sonra taze bir tedavi aracı oalrak miyeloma tedavisinde ortaya çıktığını belirtti. Dr. Druie “Yaklaşık 40 yıl sonra Talidomik insanlığa olan borcunu ödemek açısından geri döndü. Ve bu Myelom alanındaki ilk ciddi biyolojik tedavilerden biri oldu. Hızla başarılı olduğumuz bir hastalık alanı. Ve tabii biz bununla yetinmiyoruz.”

Cerrahpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji bilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Burhan Ferhanoğlu’nun bu konudaki yorumları şöyle: “Şüphesiz artık başlangıçta kemoterapiden, hedefi bulan ilaçlara geçtiğimizi söyledik. Hala hematolojik kanserlerin en az %70-75’inde kemoterapi kullanıyoruz. Kemoterapinin son derece etkili olduğu alanlar var. Ama kişiden kişiye kemoterapiden, hedefi vuranlara geçtiğimiz koşullarda var. Bu sebeple hiçbir hastanın bana niye kemoterapi yapılıyor endişesi ile bir ilaç kullanımından uzaklaşmasından çok hekimi ile bu olayın detayını konuşmasında yarar var. Yoksa bu mesaj “artık kemoterapi uygulanmıyor” mesajını da çıkarmamalı.”

Her insanın genetik yapısı farklılık gösterdiği açısından kanser tedavisinde genetiğe uygun olarak yapılması gerekir diyen Çetiner, araştırmaların devamı doğrultusunda tedavi seçeneklerinde değişiklik olabileceğini savunuyor. Yapılan tedaviler insanın yaşam sürecini uzatmaktadır diyede belirtti.

]]>