Kemoterapi tedavisi bebeğe zarar verir mi?

Kanser hastaları ve anne adayları büyük sorunu olarak karşımıza çıkan kemoterapi tedavisi, kanser uzmanlarının anne karnındaki bebeğe olası olumsuz etkisi olup olmadığını araştırmasıyla birlikte açıklığa kavuştu. Hamileliklerinin ilk üç ayını geride bırakan kanser hastalarının hamileliği sonlandırma ya da kemoterapiyi erteleme gibi yollara başvurmasına gerek olmadığını belirten uzmanlar, kemoterapi tedavisinde sürecin hamilelik sonrası döneme bırakılmasını önerdi.

Birçok kanserli gebenin veya annenin kemoterapinin bebeği olumsuz etkileyeceği endişesiyle hamileliği sonlandırma yoluna başvurduklarını açıklayan uzmanlar, hamileliğin 12 ila 14. haftalarından sonra uygulanan kanser tedavisinin bu endişeleri boşa çıkardığını kaydetti.

Araştırmalara göre kemoterapinin, plasentanın yalnızca bir bölümünden geçmeyi başardığını ve cenine ulaştığını ifade edilirken ilaçların bebeğin gelişimi üzerinde herhangi bir etkide bulunmadığı da belirtildi. Yaklaşık üçte ikisi 37 haftalık süreyi tamamlamadan doğum yapan bir grup kanserli kadını temel alan uzmanlar, bu kadınların bebeklerinde görülen kalıtsal bozukluklarla, büyüme ve gelişme performanslarının genel nüfusla benzerlik gösterdiğini saptadı.

]]>