Kemik yoğunluğu nasıl miktarlür?

İleriki yaşlarda kadınların sayı dönemlerinin düzensizleşmesi menopoz döneminin başlangıcı kabul edilir ve sonrasında da kanamalar tamamen durarak kadınlar resmen menopoza girmiş adetlır. Menopoz dönemi birtakım sorunların görülmeye başladığı zorlu bir dönemdir ve bu dönemde görülen en tehlikelisorun ise, kemik erimesidir. Kemik erimesinin önüne geçmek açısından menopoza giren her kadına kemik yoğunluğu testi uygulanmalı ve buna göre önlemler alınmalıdır.

Çok eski zamanlarda kadınlarda görülen kemik erimesi,lakin bir kemiğin kırılmasından sonra anlaşılırdı. Ancak günümüzde gelişen tıbbın sayesinde artık bu noktalara gelmeden bu sorun tespit edilip önlemler alınmaktadır. Tıp dilinde Dansitometri olarak bilinen kemik yoğunluğu testi, menopoza giren bir kadında kemik erimesinin olup olmadığını göstermektedir. Ayrıca bu test kemik erimesinin görülme riski hakkında da bilgi vermektedir.

Kemik yoğunluğu miktarmü, kemikteki kalsiyum ve minerallerin miktarlarını ölçmektedir. Ölçüm sırasında özel bir X ışını kullanılır. Minerallerin fazlalığı, kemiklerin normalin üstünde ve kırılmaya dayanıklı olduğunu gösterir. Kemik yoğunluğu miktarmü 65 yaşından büyük olan her kadına muhakkak uygulanmalıdır. Kemik erimesi riski olan kadınlara daha erken yaşlarda da uygulanmaktadır.

Kemik yoğunluğu testi nasıl yapılır ?

Kemik yoğunluğu testi oldukça kolay ve hızlıdır. Test esnasında hiçbir bir ağrı hissedilmez. Kemik erimesi nedeniyle kırılma riski olan bel omurları, uyluk kemiğinin kalçaya bağlandığı kısım, el bilek ve kol kemiklerine uygulanmaktadır. Test yaklaşık 5-10 dakika sürer.

Kemik yoğunluğunu ölçen makineler, içine bir insanın yatabileceği kadar büyükte olabilirler; yalnızca parmak, el bileği veya ayak topuğu yerleşecek kadar küçükte. Her bölgede kemik yoğunluğu farklıdır. Bu sebeple bir bölge pozitif çıksa bile muhakkak diğer bölgede de miktarm yapılır.

]]>