Kemik kanseri nedir? Kemik kanseri nedenleri ve tedavisi

Kemik kanseri adından anlaşılacağı gibi kemikde meydana gelen bir kanser türüdür. Kemik kanserinin bir çok çeşidi bulunmakla birlikte en zor tedavi edilen kanser türlerinden biridir kemik kanseri. Bu konuda bilinçli olmak vede  kemik ağrılarını dikkate almakta fayda var. Bu makalemizde kemik kanserine deyiniyoruz…

Prof.Dr.Erkan TOPUZ: Osteosarkom daima 18-20 yaş arasında görülen bir kemik tümörüdür. En önemli belirtisi tutulumun olduğu yerde ağırı ve şişliktir. Yeni kemoterapi ilaçları, radyoterapi ve ameliyat kombinasyonuyla hastalar artık büyük oranda kurtarılıyor. Moralinizi yüksek tutun. Tedaviniz bittikten sonra ilk 3 sene nüks ve metastaz riskine karşı dikkatti olun. Özellikle akciğerinizi sıkı kontrol ettirin.

Kemiklerinizi ve immün sisteminizi güçlendirin. Kemik sağlığınız açısından probiyotik yoğurt, ak 3 peynir, keçi peyniri, çökelek gibi kalsiyumdan zengin gıdaları bol tüketin. Kırmızı, siyah, koyu yeşil sebze ve meyveleri tercih edin. Kansızlığı önlemek açısından haftada 1-2 kez. kırmızı et tüketin, kara üzüm, kara erik, kara kayısı gibi kan yapıcı gıdaları takviye olarak alın. l’e 5 kuralını uygulayın; her gün l boyut et 5 boyut da sebze meyve yiyin. Et tercihleriniz sırasıyla balık, hindi ve tavuk olsun. Esmer ekmek kabuğu, esmer pirinç, bulgur, arpa ve tam tahılları bol tüketin.

Sofranızda karahindiba, semizotu, kırmızı turp gibi gıdalara yer açın. Protein ihtiyacını karşılamaya yardımcı olması açısından günde 2-3 tane katı yumurta beyazı yiyin. Isırgan yaprağı, böğürtlen yaprağı ve kökü, civanperçemi, mercanköşk gibi bitki çayları açısından. Yeşil çay, adaçayı, kuşburnu da çok şifalıdır. Kilo kaybınız varsa 2-3 gram, yoksa l gram omega 3 alın. Adalelerinizi rahatlatmak, immün sisteminizi güçlendirmek açısından bromelain (ananas hapı) tüketmenizde yarar var. Yine günde 2-3 grama kadar

C vitamini de bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olacaktır, immün sistemini güçlendirecek beta glukan ihtiva yapan reishi, cordyceps, coriolus versicolor gibi mantar haplarını kullanabilirsiniz. Bu arada stresten, alkolden, sigaradan uzak durun.

]]>