Keçiboynuzu(Harnup) Meyvesinin Faydaları

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, keçiboynuzunun faydaları açısından son derece yararlı olduğunu açıklayarak çikolata yerine keçiboynuzu tüketilmesi önerisinde bulundu. Şebnem Kandıralı yaptığı konuşmada “Keçiboynuzu lifi 24 polifenolik birleşik içermektedir, bunlardan yüzde 26’sı  flavonoidlerdir. Flavonoidler çok güçlü antioksidan özellik gösteren bitkisel bazlı bileşiklerdir. Keçiboynuzu aynı sırada belirli miktarda antioksidan bileşikler olan kuersetin ve mirisetin içermektedir. 1 adet orta boy keçiboynuzu yaklaşık 31 kalori olmaktadır.

Carob

Keçiboynuzu bir kimyasal olan tanenlerden gallik asit içerip, analjezik, anti bakteriyel, anti alerjik, anti viral, antioksidan ve antiseptik özellik gösterir. Gallik asit çocuklarda çocuk felcini engellemede ve tedavide etkili olmaktadır. Keçiboynuzu sindirimi düzenler ve kandaki kolesterol değerini düşürmektedir. Hem çocuk hem de yetişkinlerde 15-20 grama kadar harnup faydaları ishal tedavisinde kullanılır. Yapılan bir araştırmaya göre yüksek kolesterol değerlerine sahip kişilere çözünmez keçiboynuzu lifi verildiğinde total kolesterolleri %18 ve LDL kolesterolleri %23 oranında düştüğü gözlemlenmiştir. Keçiboynuzu kafein içermediği için yüksek tansiyonu olan kişiler tarafından da kullanılabilir. E vitamini içeriği ile öksürük, grip, anemi ve osteoklazi tedavisinde yardımcı olur. Fosfor ve kalsiyum zenginliği nedeniyle kemik erimesine karşı savaşır.

Cikolata-906x476

Keçiboynuzu çikolataya karşı süt içermeyen bir alternatif olarak laktoz intoleransı veya süt alerjisi olanlara kullanılır. Çikolataya göre yağ, kalori ve kafeinden düşüktür, bu anlamda kilo kaybına da yardımcı olur. Keçiboynuzu doğal olarak tatlıdır çikolata faydaları, gibi eklenmiş şeker ilavesi içermez. Keçiboynuzu tozu kakao tozu veya çikolata yerine kek, kurabiye ya da şekerlemelerde kullanılabilir. Sıcak içecekler kahve yerine keçiboynuzu kullanılarak yapılabilir. Kurabiye veya kek yapmak için damla çikolatalar yerine keçiboynuzu parçaları kullanılabilir” dedi.

ke_iboynuzu_tozu

Bunlar ilginizi çekebilir:

Almanya, Fransa, Avusturalya da yaşıyorsanız şayet sizlere diyet ve zayıflama ürünleri, bitkisel takviyeler, bitkisel ürünler, dermokozmetik ürünler ve fazlası için sitemize tıklayıp zayiflamaavrupa.com ulaşarak sipariş verip sahip olabilirsiniz.

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız:

sağlık, çikolata, keçiboynuzu, keçiboynuzu yararları, keçiboynuzu antioksidan içerir mi, keçiboynuzu hangi hastalıklara karşı iyi gelir, harnup faydaları