Kasık ağrısının nedenleri

Kasık ağrısı (pelvis ağrısı), alt karın bölgesinde olan; rahim, yumurtalık ,tüpler, idrar torbası ve barsaklara ait patolojilerle ilgili olabilir. Kasık ağrısı değişkenlik gösterebilir.

Kasık ağrısı (pelvis ağrısı), bazen ani başlayan normalin üstünde bir ağrı olabilirken (akut karın ağrısı) bazen de uzun süreden beri devam yapan rahatsız edici (kronik kasık ağrısı) bir ağrı şeklindedir. Ani başlayan ağrılar daima acil durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Akut (ani) olarak başlayan karın ve kasık ağrılarında acil girişim yapılması gereken apandisit, dış gebelik, yumurtalık kisti gibi hastalıkların olma ihtimali fazladır. Bu tür ağrılarda vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır.

Uzun süreden beri olan kronik kasık ağrısı, tanı ve tedavisi güçlük yaratan bir durumdur. Çoğunlukla üreme sistemi ile ilgilidir (rahim, yumurtalıklar). Diğer karın içi organlara ait sağlık sorunları da zaman zaman kronik kasık ağrısı yapabilmektedir. Bazı durumlarda ise ağrının bir nedeni yoktur veya saptanamamaktadır. Psikolojik faktörler de kronik pelvis ağrısına sebebiyet olabilmektedir.

Kasık ağrısı yapan sağlık sorunları

– Dış gebelik
– Endometriozis
– Yumurtalık kisti yırtılması
– Mittelschmerz (yumurtlama dönemi ağrısı)
– Myomlar
– Rahim damarlarında varis benzeri genişlemeler
– Rahim, yumurtalık ve tüplerin enfeksiyonları
– Apandisit
– Sistit
– Bağırsak iltihabı
– İrritabl kolon hastalığı
– İskelet sistemine ait sağlık sorunları
– İdrar yollarında taş

Kasık ağrısına sebebiyet olan hastalığın saptanmasında ağrının tipi çok önemlidir. Akut (ani) başlayan ağrılar acilen değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir.

Kronik kasık ağrısının nedenini saptamak her zaman kolay olmayabilir. İlk olarak ağrının özellikleri sorgulanır. Daha sonra dikkatli bir muayene yapılır. Bu muayenede jinekolojik muayeneye genel bir vücut muayenesi de eklenmelidir. Jinekolojik muayenede üreme organları dikkatle değerlendirilir, hemen ardından yapılan ultrasonografi ile inceleme tamamlanır. Bu muayene sırasında rahim ve çevresinde olabilecek enfeksiyonun araştırılması açısından smear, kültür gibi tetkikler açısından örnek alınabilir.

Laboratuvar yöntemleri ile gebelik testi, tam kan adetmı, kanda enfeksiyon parametrelerinin (ASO, CRP Sedimantasyon gibi) araştırılması yapılır. İdrar yolu enfeksiyonlarının tanısı açısından tam idrar tetkiki gerekirse idrar kültürü istenir. Barsak patolojileri açısından dışkı tetkikleri istenebilir.

Tanı koymak amacı ile bilgisayarlı tomografi, MRI gibi ileri radyolojik tetkikler gerekebilir. Son olarak kronik kasık ağrısı olan kadınlarda tanı koymak açısından laparoskopik girişim ile karın içi organların direkt olarak gözden geçirilmesi düşünülebilir.

Kasık ağrısında tedavi hastalığın nedenine yönelik olarak yapılır.

]]>