Kapalı alan korkusu nedir?

Küçük ve kapalı yerler her zaman korkutucu olmuştur. Ama bazılarımız bu korkunun üstesinden gelmeyi başarırken, bazılarımız o kadar şanslı olamayabiliyoruz. Bilhassa küçük yaşlarda geçirilen bazı travmalar kapalı alan korkusuna sebebiyet olmaktadır. Kilit altında kalmak ciddi psikolojik sorunlara yol açar.

 

 

Kapalı alan korkusu nedir?

Kapalı alan korkusunun adı Klostrofobi’dir. Klostrofobi, olan kişiler özellikle asansöre binmekten çok korkarlar. Sanki asansör bozulacak ve içinde havasız kalacaklarmış gibi bir hisse kapılırlar. Bu tip küçük ve kapalı yerler, Klostrofobi hastaları açısından kabus yeridir.

 

Kapalı alan korkusu nedenleri

Kapalı alan fobisi nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. Ama bu soruna sebep olan en büyük etkenin, çocukluk döneminde geçirilen travmaların olduğu düşünülür. Kapalı yer korkusu yaşayan hastaların birçoğu MR testlerinden kaçarlar. Bu sebeple birçok kişinin kapalı alan fobisi olduğu lakin MR testleri sırasında ortaya çıkar.

 

Kapalı alan korkusu belirtileri

Titreme
Nefes almada güçlük çekme
Kalp çarpıntısı
Ağlama
Çığlık atma
Duvarların üzerine geldiğini hissetme

 

Kapalı alan korkusu tedavisi

Klostrofobi tedavisi açısından Psikoterapi yöntemi uygulanır.Bu yöntem kapalı alan korkusunu yenmede oldukça başarı gösterir. Bilhassa bilişsel-davranışçı terapinin de kapalı alan fobisi yaşayanların üzerinde olumlu etkileri vardır. Ayrıca kapalı alan korkusu tedavisi açısından sakinleştirici ve anti-depresan ilaçlarda kullanılmaktadır.

]]>