Kanserle mücadelede sporun büyük önemi var

Kanser hastalarının bu illeti yenmeleri açısından yapabilecekleri en güzel şey, bol bol egzersiz yapmak. Kanser teşhisi konan bir hastanın hareket kısıtlılığı hastalığın seyrini daha da kötüleştirir. Bir kanser hastasının hayata küsüp fiziksel ve sosyal aktivitelerini kısıtlaması yapılabilecek en kötü davranıştır.

Almanya’da yaşayan insanlar arasından her yıl 430 bin kişiye kanser teşhisi konuyor. Bu hastalar arasından bir çoğu da kendi dünyasına kapanıyor. Bunun üzerine Alman Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda ki bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar sonucunda vardıkları kanı ise, hareketsiz yaşam sürenlerin bu hastalıktan kurtulma şansının olmadığı.

Spor Yapın!

Almanya Köln’de yaşayan Freerk Baumann, Alman Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda ki araştırmacı bilim adamalrının başındaki isimdir. 35 yaşındaki Freerk Baumann, kanser tedavisi sırasında ve sonrasında hastaları inceleyerek sporun hayat kurtardığını dile getirdi. Kanser hastalarının hareketliliği hastaların gücünü ve dayanıklılığını arttırarak stresten arınmalarına yardımcı olduğunu söylüyor.

Elbette ki kanser hastaları açısından bu zor olan dönem onların hayata küsmelerine sebebiyet oluyor. Ama hayatınızı geri kazanmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek açısından egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Freerk Baumann: “Karşılaştıkları başlıca güçlük elbette ki korku ve güvensizlik… Araştırmalar, teşhisin ardından aktivite düzeyinde yüzde 30′luk bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Ancak yaptığımız incelemeler hareketsizlik ve kişinin kendisini gereğinden fazla sakınmasının yapılabilecek en büyük hata olduğunu ortaya koyuyor. Bu, böylesi bir yapıda risk düzeyini en fazla artıran etken…” açıklamasını yapıyor.

Profesyonel Destek de Önemli

Kanser hastaları açısından kurulan egzersiz grupları hastaların kanseri yenmesi açısından en büyük destektir. Kanser hastalarının kafasına takılan bir sorunda, yanlış bir şey yapma korkusudur. Bu korkuyu yenebilmeleri açısından araştırmayı katısallan tüm hastalar önce bir testten geçiriliyor. Sportif yetenekleri, dayanıklılıkları ve güçleri bu test sayesinde ortaya çıkıyor. EKG’ler çekilerek kan değerleri test ediliyor. Tüm bu fiziksel testlerin yanı sıra birde psikolojik testlerde yapılmaktadır. Hastanın kendine güvenmesi ve bu hastalığı yeneceğine inanması çok önemli.

Egzersiz hareketleri ise tedavi şekline, hastalığın türüne ve derecesine göre uygulanıyor. Çünkü bazı kemoterapiler hastaların kalp ritmini etkiliyor veya kanser türüne uygun olmayan tedavi yönteminden hiç bir sonuç alınamıyor. Hastaların kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak açısından egzersizler sırasında yanlarında doktorlar, psikologlar, egzersiz bilimciler ve fizyoterapistlerden oluşan bir grup bulunuyor.

Sporun etkisi kanser üzerinde azımsanmayacak kadar büyük. Geçmişten bu güne kanser hastaları açısından büyük umutlar geliştirildi. Sporun ve egzersizin desteği ile bu hastalık artık yenilebilir. Elisabeth Braun, kanser hastaları açısından daha fazla egzersiz gruplarının kurulmasından yana.

]]>