Kanseri önleyen NRG1 geni bulundu

Meme kanseri türlerinin yarısından fazlasıyla bağlantılı bir gen bulundu. Bilim adamları, prostat, yumurtalık, kalın bağırsak ve mesane kanserlerinde de rol oynayan genin işlevini tam olarak yerine getirememesi durumunda 8. kromozomda kanser hücrelerinin artabileceğini belirtti.

Herkesin bozulmamış NRG1 geniyle doğduğunun, lakin tarihle bu genin kötü etki görerek kanser hücrelerinin geçişine sebebiyet olabileceğinin vurgulandığı araştırmanın başındaki Dr. Paul Edwards, meme kanserine yol açan taze bir işleyiş konusunda hayati bilgiler vermesi nedeniyle bu genin bulunmasının son derece önemli olduğuna dikkati çekti.

Edwards, genin meme kanseriyle bağlantılı olduğuna dair çok güçlü göstergelerin bulunduğunu, lakin prostat veya kalın bağırsak gibi kanserler açısından aynı şeyi söylemenin mümkün olmadığını ifade etti.

Araştırmaya maddi destek veren yardım örgütü Breast Cancer Campaign’den (Meme Kanseri Kampanyası) Arlene Wilkie de, bunun, meme kanserinin teşhisi ve tedavisini geliştirecek taze birçok stratejinin yolunu açacak önemli bir buluş olduğunu belirtti.

1970′li yılların sonucunda p53 geni belirlenmiş, bu gen daha sonra kanser hücrelerinin çoğalmasını durduran tümör önleyici genler sınıfına alınmıştı. NRG1 de benzer özelliğe sahip olması nedeniyle büyük önem taşıyor.

]]>