Kanseri önlemek sarımsak ile mümkün

Şifa kaynağı olan, her derda devası olan ve her türlü hastalığı vücuttan söküp atan sarımsak, çağımızın illet hastalığı olan kanseri de engelliyor. Sahip olduğu kokudan dolayı birçoğumuz sarımsağı tüketmek istemeyiz ama sarımsak tüketilmesi gereken besinler arasında en üst sıralarda yer alıyor.

Bilim adamları, sarımsağın içerisinde yer alan bileşenlerin kanseri önlediğini açıkladılar. Kanser hücreleri ile savaşan bu bileşenler, kanser riskini minimuma indiriyor. Bu mucizevi bileşenin adı ise, “Disulfides”.

Sarımsak, tıpkı sıtma enfeksiyonları ile savaştığı gibi kanser hücreleri ile de savaşıyor. Sıtma enfeksiyonlarını önleme mekanizması kanser hücrelerinde de çalışıyor. Sarımsakta olan Disulfides bileşeni anti-mantar, anti-kanserojen ve anti-bakteriyel etkilere sahip.

Bilim adamlarının, sarımsağın kanseri önlemedeki etkisi üzerine çalışmaları devam etmekte. Sarımsağın içerisinde olan, kanseri ve sıtmayı önleyen bileşenlerden ileride ilaç da elde edilebileceğinin müjdesi verildi. Bunun üzerine bilim adamlarına, bu ilacın sarımsak gibi kokup kokmayacağı soruldu. Uzmanlar ise: “Laboratuvarda bileşimlerin olduğu küçük şişeyi açtığımızda, herkes laboratuvardan kaçmaya çalışıyordu” diye mizahi bir yanıt verdiler.

]]>