Kansere çare okyanusta aranıyor

Kaliforniya’da aleni denizde yaşayan canlılarda bilimsel araştırmalar yapan bilim adamları kanser tedavisinde kullanılacak taze maddeler elde etmeye çalışıyorlar.

Amerika İçişleri Bakanlığı ve Kaliforniya Üniversitesi tarafından oluşturulan bir araştırma grubu aleni denizdeki petrol platformunun ayaklarında yaşayan canlıları inceliyor. Araştırma açısından şimdiden 2 milyon dolarlık bir fon oluşturulduğu belirtiliyor.

Kaliforniya Üniversitesi Çevre Bilimi Uzmanı Prof. Dr. Jason Bryan şöyle konuşuyor:

“Sadece deniz altındaki yaşamın çeşitliliğine bakıyoruz. İçlerinde binlerce kimyasal madde olan birçok canlı var. Eğer insanlık faydasına kullanılabilecek bir şey bulamazsak bu beni çok şaşırtır.”

Umutlar sürüyor

Petrol platformlarını doğkırmızı laboratuar olarak kullanan bilim adamları kansere karşı kullanabilecekleri değişik maddeler bulmayı umut ediyorlar. Farmakoloji uzmanı Prof. Dr. Leslie Wilson ise şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Ne aradığımızı çok iyi biliyoruz. Bunlardan ilaç yapabileceğimizi biliyoruz. Bunlar oldukça değerli canlılar. Üzerinde yeterince çalışılırsa insan sağlığına faydalı olabilecek ilaçlar bulunabilir. Bundan eminim.”

Okyanuslardaki araştırmaların çok yetersiz olduğuna dikkat çeken bilim adamları deniz canlılarından elde edilecek taze maddelerle yalnız kanserin değil birçok hastalığın tedavi edilmesinin mümkün olabileceğini belirtiyorlar.

]]>