Kanserden koruyan meyve ve sebzeler

Uzmanlar, kanserden bilinçli beslenerek korunmanın mümkün olduğunu belirterek meyve, sebze ve baharatların bazılarının vücudu kansere karşı korurken, bazılarının da kanserin tedavi edilmesinde büyük katkı sağladığını vurguladı.

Prof. Dr. Erkan Topuz, kanserle savaşta etkili olarak kullanılması gereken besinleri şöyle sıraladı:

Ananas: Ananasın içindeki ‘bromelain’ maddesi tümör hücre gelişimini direkt durduruyor. Özellikle de akciğer, bağırsak, yumurtalık ve cilt kanserlerinde tümörlü hücrelerin büyümesini engelliyor.

Böğürtlen: İçeriğindeki eliagic asit kanserli hücrelerin ölmesini sağlıyor. Böğürtlen yaprakları da çok faydalı, çay şeklinde tüketilebilir.

Elma: Bol ölçüde kuarsetin içerir. Kanser tedavisinde, kanserden korunmada, alerji ve kalp damar hastalıklarında yararlı. Günde en az kabuklarıyla birlikte 2 elma tüketilmeli.

Kara üzüm: Son 10 yıl içindeki çalışmalar kara üzümün kanser önleyici rolüne işaret ediyor. Ayrıca kalp damar hastalıklarından da koruyor. Çekirdeği ve kabuğuyla birlikte yenmesi gerekiyor. Günde 1-2 bardak kadar tüketilebilir.

Karpuz: A ve C vitamini yönünden zengin. İçerdiği yararlı maddeler vücudu kansere karşı koruyup, toksik maddelerden arındırıyor.

Kiraz: Bol ölçüde flavon denen yaralı bir madde ihtiva eder. Kanser oluşumunu ve kanserin ilerlemesini önler. Özellikle meme, cilt, akciğer ye karaciğer gibi kanser tiplerinde etkili.

Nar: Son çalışmalar, narın kanserojen madde verilen farelerin genlerinde yüzde 30 civarında düzelme sağladığını gösteriyor. İçerdiği bazı maddeler sayesinde kolesterol ve şekeri dengeleyen nar, kalp sağlığını da koruyor. Bu sebeple günde 1 bardak taze sıkılmış nar suyu açısından ya da 2-3 tane nar yemeli.

Yaban mersini: Vücudu kanserden koruyan enzimleri aktif hale getirerek kansere yakalanma riskini azaltıyor. Ayrıca kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp krizinden de koruyor.

“Bu sebzeleri mutlak suretle tüketin”

Arnavut biberi: Kanserden korunmada, kansere bağlı ağrılarda, mide-bağırsak gazında, kemoterapi ve radyoterapinin sebebiyet olduğu ağız-boğaz yara ve ağrılarında kullanılıyor. Günde 5 tane taze olarak tüketilmeli.

Brokoli: C vitamini, betakaroten, lif vekalsiyum açısından çok zengin. Kansere karşı koruyucu maddeler içerir. Özellikle bağırsak, mesane, meme kanserlerinden korur. Çiğ yenebildiği gibi haşlanmış ya da buharda pişirilmiş olarak da tüketilir. Brokoli çoğu içerik maddesini lakin çiğ yendiğinde barındırıyor. Pişirme brokolinin faydasını azaltabilir. Ancak haftada 2′den fazla çiğ brokoli tüketmeyin çünkü tiroid yetmezliği oluşabilir.

Kırmızı biber: Zengin bir C vitamini deposudur. C vitamini kanser hücrelerinin büyümesini önler ve bağışıklık sistemini zararlı maddelerden korur.

Domates: Özellikle hafif pişmiş tüketilmesi prostat problemlerinden yüzde 40 oranında korur. Domatesin içindeki likopen akciğer, kolon, meme kanserini de önler.

Havuç: Günde 2 bardak havuç suyu içmek, prostat kanserine karşı yüzde 20 koruma sağlıyor. Havucun içinde betakaroten denen çok yararlı bir madde var. Betakarotenin ağız, tüketmek borusu ve mide kanserinde de koruyucu etkisi var.

Kırmızı turp: Akciğer kanseri riskini azaltır, meme kanserinden korur. Bol ölçüde turp salatası tüketin.

Sarımsak: Kanserin yayılmasını durdurur. Selenyum, triptopan gibi kanser hücreleriyle savaşan maddeler içerir. Hem kansere yakalanmaktan korur hem de kanser tedavisi sırasında kullanılır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalara göre sarımsak mide, meme, bağırsak, tüketmek borusu, prostat ve cilt kanserlerinde tümörlerin oluşmasını ve ilerlemesini engelliyor. Her gün 2-3 diş çiğ sarımsak, 1-2 avuç kuru yemiş tüketilmeli.

Ceviz: Omega 3 yağ asitleri içerdiği açısından kanserden korur. Ayrıca kalp damar hastalıklarına da iyi gelir. Günde 1 avuç ceviz yiyin.

Ay çekirdeği: Çinko ve selenyumdan zengindir. Çinko vücutta C vitamininin emilmesini sağlar ve şifalı etkisini hızlandırır.

Kabak çekirdeği: E vitamininden zengindir. Kanser hücrelerini önler ve bağışıklık sistemini zararlı maddelerden korur.

Balık: Omega 3′ten zengin balıkları seçin, haftada 2 kez somon, uskumru, sardalya ve mezgit gibi omega 3 yağ asitlerinden zengin balıkları tüketmek kanserden korur. Balık; meme kanserinde yayılmayı önler, bağırsak, pankreas ve prostat kanserlerinin büyümesine engel olur. Ayrıca kalp krizine karşı da korur.

Kuru baklagil: Haftada 2 kez kuru baklagil tüketmek çok önemli. Mercimek, nohut, kuru fasulye iyi protein ve lif kaynaklarıdır. Kanserin yayılmasını önleyen antikanser maddeler içerirler. Vücuda kötü etki veren maddelerle savaşır, kan dolaşımına yardımcı olurlar.

Yoğurt: Her gün yarım kilo yoğurt tüketmek çok önemli. Evde yapılan probiyotik yoğurdun içindeki bakteriler vücudun en büyük dostu, kanserin en büyük düşmanıdır. Ayrıca yoğurt uzun yaşamın sırrıdır. Yoğurt özellikle kolon, mide, akciğer ve meme kanserlerine karşı koruyucudur. Kadınlarda meme fibrokistlerini de azaltır. Bu sebeple herkesin günde yarım kilo yoğurt tüketmesi gerekir.

“Şifalı baharatlar unutulmamalı”

Kimyon: Kimyon, dereotu tohumu ve turunçgillerin kabuğu çok faydalı. Limonen denen kanser savaşçısı bir madde ihtiva eder.

Zerdeçkırmızı: Köriye karakteristik koyu sarı rengini ve lezzetini verir. Kanser destek ürünleri içinde en güçlüsüdür. Akciğer, kolon, karaciğer, mide, meme, yumurtalık, beyin, lösemi gibi pek çok kanserde tümörlü hücrelerin büyümesini engellediği belirlenmiştir. Kanserin dağılmasını engelleyerek kanser hücrelerini ölmeye zorlar.

Çörek otu: Bağışıklık siteminizi güçlendirmek açısından günde 1 çorba kaşığı 1 çörek otu yiyin. Çörek otu vücutta mikrop veya tümörle mücadele yapan “naturel killer” hücrelerinin adetlarının artmasını sağlar. Yararlı etkilerini gösterebilmesi açısından çörek otunu öğütüp toz şeklinde tüketin.

Keten tohumu: Bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserden korur. Özellikle bağırsak kanserine karşı koruma sağlar, keten tohumu da öğütüldükten sonra tüketilmeli.

Yeşil çay: Her gün yeşil çay içilmeli. Günde iki fincan yeşil çay tüketiminden sonra kana geçen kanser savaşçısı maddeler, kılcal damarlarla vücudun her hücresine taşınarak tümörlü hnhavuç suyu içmek, prostat kansücrelerin büyümesini önler.”

]]>