Kanserden korunma yolları

Kadın ve erkeklerin kanseri önlemek açısından yapması gereken bazı şeyler olduğunu belirten uzmanlar, kanserden korunmak açısından hem kadınlar hem de erkekler açısından dikkat edilmesi gereken 8’er maddeyi sıralıyor.

Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya yaptığı yazı açıklamada kadınlar ile erkeklerin kanser hastalığına yakalanmamaları açısından uyması gereken kurallar olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Kaya kadınlar ve erkeklerin uymaları gerekenleri şöyle sıraladı:

Kadınların kanseri önlemek açısından uymaları gereken maddeler

1. Sigara içme ve/veya duman altı olma. (Akciğer, lösemi ve diğer kanserlerin en önemli nedenlerinden biri sigaradır ve bu yüzyıl 1 milyar kişiden fazlası tütünden ölmüştür.)

2. Emin seks yap ve ilişkide bulunduğun kişi adetsını sınırla (AiDS ve rahim kanserleri riski bu biçimde azalabilir.)

3. Düzenli Pap Smear (rahim kanser) testi yaptır. (Rahim kanser riski azalır.)

4. Alkol kullanma (Alkol kullanan kadınlarda kanser daha fazla gelişmektedir, Günde 2-5 kadeh içki alan kadınlar 1.5 kat hiç içmeyen kadınlara oranla kanser riskine sahiptir.)

5. Hareket et (Günde en az 30 dakika ve haftada en az 5 gün egzersiz yap).

6. Hassas bir diyet yap (Düşük hayvansal yağlı, meyve ve sebzesi çok diyet yapma riski azaltır. Meyve ve sebzeler antioksidantlar nedeniyle birçok kanser riskini azaltır. Yağlar obezite yapar bu da kansere davetiye çıkarabilir. Sağlıklı kilonuzu muhafaza ediniz.)

7. Güneş ışınlarından korun (Dış ortamda çalışan kadınlar mutlak suretle güneş gözlüğü kullanmalıdır. Çok sıcak saatlerde dışarıda dolaşmayınız. Aşırı güneşlenme ve bronzlaşmadan kaçınınız. Her yıl bir milyon kişi cilt kanserine yakalanmaktadır.)

8. Ailenin kanser tarihçesini bil (Risk faktörünü belirle, bazı kanser türleri kalıtsal olabilmektedir. Doktorunu uyar buna göre testler yaptır. Özellikle meme, kolon, yumurtalık kanserlerini ailenizde kontrol ediniz.)

Erkeklerin kanseri önlemek açısından uymaları gereken maddeler

1. Sigara-alkol içme ve duman altı olma. (Akciğer, lösemi ve diğer kanserlerin en önemli nedenlerinden biri sigaradır ve bu yüzyıl 1 milyar kişiden fazlası tütünden ölmüştür.)

2. Emin seks yap (AIDS, penis ve anal kanserler korunmasız seksten kaynaklanır.)

3. Prostat sağlığına dikkat et (Prostat kanserinden korunmak açısından 1 dakikalık inceleme gerekli.)

4. Spor salonlarına git (Düzenli eksersiz birçok kanseri önler.)

5. Hassas bir diyet yap (Düşük hayvansal yağlı, meyve ve sebzesi çok diyet yapma riski azaltır. Meyve ve sebzeler antioksidantlar nedeniyle birçok kanser riskini azaltır.)

6. Güneş ışınlarından korun (Dış ortamda çalışan erkekler mutlak suretle güneş gözlüğü kullanmalıdır. Her yıl bir milyon kişi cilt kanserine yakalanmaktadır.)

7. Testislerini her ay kendin kontrol et (Kendi kendine inceleme yaparak riski azalt.)

8. Ailenin kanser tarihçesini bil (Risk faktörünü belirle, bazı kanser türleri (göğüs, kolon vs) kalıtsal olabilmektedir. Doktorunu uyar buna göre testler yaptır.)

]]>