Kanserden korunma önerileri

Uzmanlar, çağın vebası olarak nitelendirilen kanserden korunmak açısından 10 maddelik bir reçete hazırladı. Bu reçetede yaşam biçimi konusunda tavsiyelerden beslenme önerilerine kadar birçok yararlı öneri mevcut.

İşte Memorial Hastanesi İç Hastalıkları Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal’ın hazırladığı kanserden korunma rehberi…

Kızartmaları unutun

Kızartma yağlarını kesinlikle tekrar kullanmayın. Yağlardan aldığınız kalori günlük kalori tüketiminin yüzde 30unu geçmesin. Sofranızda lifli gıdalara ağırlık verin, rafine gıdalardan olabildiğince kaçının.

Tuzdan kaçının

Tuz kendisi kanser yapmasa da, mide yüzeyinin yapısını bozarak kanserojen maddelere ortam hazırlar. Tuzun fazlaca kullanıldığı turşulardaki nitrozamin denilen maddeler kanser oluşumunda etkilidir. Yapılan araştırmalar, dondurarak saklama yönteminin tercih edildiği ülkelerde mide kanseri görülme sıklığının yüzde 64 azaldığını gösteriyor.

Fast fooda son

Aşırı karbonhidratlı ve yüksek ısıda pişirilen bisküviler bile kanser açısından çok tehlikeli. Patates kızartmaları, tuzlu krakerler, katkılı konserveler, yağlı ve pişmiş et içerikli fast foodlar da tehlike sinyali veren yemekler.

Sebzeleri iyi yıkayın

Dünyada kanserin artma nedenlerinin başında tarım ilaçlarının bilinçsiz kullanımı geliyor. Bu ilaçlar sebze ve meyveleri yıkamakla da çıkmaz. Kabuklarını ayıklasanız da yiyeceklerin çekirdeklerine kadar girer. Bu da kansere karşı hem kendiniz, hem de çocuklarınız açısından büyük bir tehlike oluşturur.

Şişmanlamayın

Fiziksel aktivitenin azalması ve şişmanlık, kanser türlerinde artışa sebebiyet olur. Bilimsel çalışmalar meme, rahim, bağırsak, tüketmek borusu ve böbrek kanserlerinde şişmanlığın bir risk faktörü olduğunu kanıtladı. Şişmanlığın engellenmesi ve fiziksel aktivitenin arttırılması kanserin engellenmesinde son derece önemli bir araçtır.

Alkole bağlanmayın

Kronik alkol bağımlılığı, başta karaciğer kanseri olmak üzere, özellikle alkol sigarayla birlikte tüketildiğinde ağız, boğaz, tüketmek borusu, gırtlak ve mide kanserine sebebiyet olabilir. Bu yüzden kendinizi günde en çok iki kadehle sınırlamaya çalışın.

Doğru beslenin

Yanlış beslenme bütün kanserlerin yüzde 35′inden sorumludur. İdeal diyet; sebze, meyve, tahıl ve düşük yağlı yiyeceklerle gerçekleştirilir. Bebek emzirmek, genç yaşlardan itibaren egzersiz yapmak ve bazı vitaminler meme kanserinden korunmada faydalıdır. Yüksek yağlı diyetler meme, rahim ve prostat kanseri ile bağlantılı olabilir. Sürekli kırmızı et yiyen kişilerin kanser olma riski, ayda bir kez kırmızı et yiyenlere göre 2,5 kat fazladır. Bu sebeple kırmızı et yerine balık, tavuk, hindi etinin tercih edin.

Güneşten korunun

Güneş ve solaryum deride erken yaşlanma ve hasar oluşturarak cilt kanserine sebebiyet olabilir. Cilt kanserinden korunmak açısından güneşten koruyucu krem kullanmak ve güneş ışınlarının tehlikeli olduğu saatlerde güneşe çıkmamak gerekir. Cildinizdeki benlere de dikkat edin. Benlerinizde herhangi bir büyüme, kabarıklık veya renklerinde koyulaşma fark ettiğinizde doktora başvurun.

Pillere dikkat

Kanserin ortaya çıkmasının önemli bir nedeni de çevre kirliliğidir. İnsanoğlu toprağı kazıp pek çok madeni yeryüzüne çıkarmakta, ne var ki aslında yeryüzünde bulunmaması gereken bu madenlerin atıklarını zararsızlaştırmada aynı duyarlılığı göstermemektedir. Her gün kullanılıp çöpe atılan piller bunun en basit örneğidir. Stratosferik ozonun azalması ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerini artırmıştır ve bu cilt kanserine sebebiyet olur.

Sigarasız bir yaşam

Kanserin yol açtığı ölümlerin yüzde 30′u sigara ve diğer tütün ürünlerine bağlıdır. Sigara içilmese bile sigara içilen ortamlarda bulunulması da akciğer kanseri riskini 1,5 kat arttırmaktadır. Sigara akciğer kanseri başta olmak üzere boğaz, tüketmek borusu, mesane, pankreas, böbrek, rahim ağzı ve meme kanserlerinin oluşumunda önemli rol oynar.

]]>