Kanser Riskini Tetikleyen Besinler

Günümüzde kanser hastalığı çok yaygınlaşmış yapıda. Eski çağlarda kanser hastalığı şimdiye oranla daha azdı. Fakat eski zamanlada kanser hastalığının da şimdi olduğu gibi tedavisi yoktu. Kanser hastaları yedikleri vede içdikleri bütün besinlere dikkat etmeli vede çok sağlıklı beslenmeliler. Birde kanser hastalarının uzak durması gereken gıdalarda var. Bizlerde bu sebeple kanser hastalarının uzak durması gereken besinleri belirtiyoruz…

Sosisli Sandviç… Zira içinde fazlaca nitrat vardır. Kanser koruma koalisyonu, çocukların ayda 12 adetten fazla sosisli sandviç yememelerini önermektedir. Sosisli sandviçsiz yapamıyorsanız, sodyum nitratsız yapılan cinsini satın alın.

İşlenmiş et ve domuz pastırması… Sosisli sandviçte, domuz pastırmasında ve diğer işlenmiş etlerde olan aynı yüksek sodyum nitrat aynı biçimde kalp hastalığı riskini yükseltir. Domuz pastırmasında doymuş yağın aynı biçimde kanserde payı olur.

Yağda kızarmış şekerli çörek veya lokma… Lokmalar kansere yol açan çiftli dertlerdir. Birincisi, bunlar ak undan, şekerden ve hidrojene yağdan yapılır, sonra yüksek ısıda kızartılır. Bunlar, belki de kanser riskini arttırmak açısından yiyebileceğiniz en kötü yiyecektir

Kızarmış patates Lokmalar gibi, kızarmış patates de hidrojene yağdan yapılır, sonra yüksek ısıda kızartılır. Bunlar ayrıca, kızarma işlemi sırasında ortaya çıkan ve kansere sebebiyet olan akrilamid maddesini de içerir. Bunlara “French fries” değil, “kanser fries” olarak çağırılmalıdır.

Cips, kraker ve kurabiye, bisküvi… Tümü daima ak un ve şekerden yapılır. Etiketinde “trans yağlar içermez” yazılı olsa bile, daima az ölçüde trans yağ vardır.

]]>