Kanser en çok gelişen ülkeleri vuruyor

Kanserin gelişmekte olan ülkelerde verem, sıtma ve AIDS’ten daha fazla can aldığı bildirildi. Çalışma grubu CanTreat International’ın hazırladığı raporda kanserin, gelişmekte olan ülkelerde verem, sıtma ve AIDS’ten daha fazla can aldığı açıklandı.

Çalışma grubu CanTreat International’ın Berlin’de düzenlenen Avrupa Medikal Onkoloji Topluluğu (ESMO) 34. kongresi dolayısıyla yayımladığı raporda, rahim kanserinden ölümlerin yüzde 85′inden fazlasının gelişmekte olan ülkelerde görüldüğü belirtildi.

Dünya genelinde kanser vakası adetsının 20 yılda iki katısalna çıkabileceğine dikkat çekilen raporda uzmanlar, kanserin verem, sıtma ve AIDS’ten daha fazla can aldığı gelişmekte olan ülkelerde vaka adetsının daha da artabileceği uyarısında bulundu.

Raporda, geçen yıl 12,4 milyon taze vakanın yarısından fazlası ve 7,6 milyon kanserden ölümün üçte ikisinin gelişmekte olan ülkelerde tespit edildiği belirtildi.

Yoksul ülkelerde 2007′de rahim ağzı kanserinden 272 binden fazla kadının öldüğü, meme kanserinden ölümlerin de 1990′dan beri bu ülkelerde 10 kat hızlı arttığı kaydedilen raporda, 2007′de meme kanserinden ölümlerin yarısından fazlasının (255 bin 500) gelişmekte olan ülkelerde görüldüğüne dikkat çekildi.

Raporda, rahim ve meme kanserlerinin erken teşhisi ve tedavisi açısından kullanılan yöntemlerden birçok kadının yararlanamadığı belirtildi.

Hindistan’da her yıl teşhis edilen 75 bin meme kanserinden yüzde 50-70′inin ilerlemiş olduğu belirtilirken, bu sebeple hastanın tedavi edilmesinin daha zor ve tedavinin pahalı hale geldiği, oysa bu oranın Avrupa’da 38, ABD’de de 30′a indiği bildirildi.

Gelişmekte olan ülkelerde kadınların ortalama yüzde 19′unun rahim ağzı kanserinin teşhisinde kullanılan yöntemden yararlanabildiği, gelişmiş ülkelerde ise bu oranın 63 olduğu vurgulandı.

Raporda, yoksul ülkelerde daha basit, kırsal kesimde de uygulanabilecek ve herkese ulaştırılabilecek teşhis yöntemlerinin gerekliliğine işaret edildi.

Afrika’da hastaların yalnızca yüzde 20′sinin ışın tedavisi olabildiği, 30′dan fazla Afrika ve Asya ülkesinde ışın tedavisinin bulunmadığı belirtildi.

]]>