Kan kanseri tedavisinde umut ışığı

Kanadalı bilim adamları, kanserin tedavi edilmesi en zor türlerinden olan kan kanserinin tedavisinde önemli bir başarıya imza atarak, kan kanseri hastasının cildinden genetik mutasyona uğramayan sağlıklı kan hücreleri üretti.

Hamilton kentindeki McMaster Üniversitesi Kök Hücre ve Kanser Araştırmaları Enstitüsü bilim adamlarından Prof. Mike Bhatia başkanlığındaki ekibin bir süredir yürüttüğü çalışmanın sonuçları yayımlandı.

Çalışma ile ilgili açıklamada olan Prof. Bhatia, “Kan kanseri olan yetişkin hastadan aldığımız deriyi, Petri tabağında protein ve fibroblastlarla (kan yapıcı hücreler) 1 ay boyunca banyo yaptırdık. 1 ayın sonucunda tabakta taze, sağlıklı ve genetik mutasyona dayanıklı kan hücreleri elde ettik. Elde edilen kanı, kaynağı kendi vücudu olduğu açısından hasta vücudunun reddetmesi de söz konusu değil” dedi.

Bu sistemin, 2012 yılından itibaren kliniklerde kullanılmaya başlanmasının olası olduğunu kaydeden Prof. Mike Bhatia, “Bu yolla, anemi ve lösemi başta olmak üzere, kemoterapi uygulanan bazı kanserlerin tedavisi ile ameliyatlarda daha net tedavi imkanına kavuşacağız. Şu anki tek engelimiz, yetişkin bir hastaya gerekli olan sağlıklı kan hücrelerini elde edebilmek açısından ne derece cilde ihtiyacımız olduğu. Bu konuda da ümitsiz değiliz” dedi.

Öte yandan Prof. Mike Bhatia, “Elimizde, insan cildinin dönüştürülmesinden yalnızca kan değil, başka şeyler de elde edebileceğimize dair deliller var. Ancak bunları çalışmalar tamamlanınca açıklayacağız” diye konuştu.

]]>