Kan hastası çocuk doğumlarına önlem

Hatay’da İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje ile kalıtsal kan hastalığı olan 1100 çift, psikolog ve psikiyatrist gözetiminde ziyaret edilerek, kan hastası çocuk doğumlarının önüne geçilecek.

İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından 45 bin lira hibe alınan proje sayesinde, kentte normalin üstünde olarak görülen kalıtsal kan hastalığıyla mücadele edeceklerini söyledi.

Hatay’da talasemi ve orak hücre olmak üzere iki kalıtsal kan hastalığının normalin üstünde olarak görüldüğünü, şu an kayıtlara göre yaklaşık 2 bin kişinin bu rahatsızlık nedeniyle tedavi gördüğünü ifade eden Kerkez, her yıl taze doğan hasta bebeklerle bu adetnın daha da arttığını kaydetti.

Ülke genelinde orak hücre anemi ve talasemi taşıyıcılığının ortalama yüzde 2 olduğunu, Hatay’da ise bu oranın yüzde 10 seviyelerinde bulunduğunu vurgulayan Kerkez, sözlerine şöyle devam etti:

“Geçen yıl Türkiye genelinde 21 hasta bebek dünyaya geldi ve bunların 9′u Hatay’da. Hatay kalıtsal kan hastalığının çok normalin üstünde olarak görüldüğü bir yer. Yeni hasta bireylerin doğumunun önüne geçmek amacıyla çalışıyoruz. Hastalığı kontrol altına almanın tek yolu evlenecek çiftlerin evlilik öncesi testlerini yaptırıp kan hastalığı taşıyıcısı olup olmadığını öğrenmesidir.

Test sonucunda ikisi de taşıyıcı çıkan çiftlerin hamilelikte çok dikkat etmesi gerekiyor. Hamile olduğu tespit edilen anne adaylarının mutlaka, doğum öncesi tanı (prenatal tanı) yaptırması gerekiyor. Çünkü kalıtsal kan hastası taşıyıcısı çiftin hastalıklı bebek dünyaya getirme olasılığı yüzde 25. Bu sebeple doğum öncesi tanı çok önemli. Hedefimiz taze kalıtsal kan hastası çocuk doğumunun önüne geçmek.”

“Hamileliği sonladırması açısından aileyi ikna edeceğiz”

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz’in eşi Zehra Lekesiz’in de desteklediği projeyle çiftlerin psikolog ve psikiyatrist gözetiminde evlerinde ziyaret edileceğini ifade eden Kerkez, anne adayını doğum öncesi tanıda hastalıklı bebek dünyaya getireceği sonucu çıktığında hamileliğine son verdirmesi açısından ikna etmeye çalışacaklarını kaydetti.

Çoğu anne adayının hastalıklı bebek dünyaya getirecek olacağını bilmesine rağmen hamileliğine son vermediğini vurgulayan Kerkez, “Birebir görüşmeyle hastalıklı bebeğin aileye ne gibi ekonomik zorluklar getireceğini iyi bir biçimde anlatacağız. Ayrıca, bebeğin ilerleyen yaşamında ne gibi sorunlar yaşayacağını, ameliyatlar geçireceğini ifade edeceğiz ve bu biçimde hamileliğini sonlandırması açısından ikna etmeye çalışacağız. Çünkü bu hastalık nedeniyle çoğu aile günümüzde büyük sıkıntılar yaşıyor” diye konuştu.

Proje ortaklarından olan Antakya Talasemi Derneği’nin Başkanı Burhan Kerimoğlu da, kalıtsal kan hastalığı nedeniyle taşıyıcı çiftlerden hastalıklı olarak doğan çocukların en az üç olmak üzere çok adetda ameliyat geçirdiğini, rahatsızlıkları nedeniyle eğitimlerine devam etmekte güçlük yaşadıklarını ve bir iş bulmakta zorlandıklarını kaydetti.

Projenin hastalıklı taze birey doğumunun önüne geçilmesi adına çok önemli olduğunu belirten Kerimoğlu, önümüzdeki günlerde tespit edilen ailelere ev ziyaretlerine başlayacaklarını sözlerine ekledi.

]]>