Kalsiyum kanser riskini azaltıyor

ABD’li bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, vücuttaki kemikler açısından hayati önem taşıyan kalsiyumun (Ca) kolonda veya rektumda oluşan colorectal kanser türü riskini de azaltabildiğini ortaya çıkardı.

ABD Ulusal Kanser Enstitüsü araştırmacılarının 293 bin 907 erkek ve 198 bin 903 kadın denek üzerindeki çalışmaları sonucu süt ürünleri ve diğer yiyeceklerden yüksek ölçüde kalsiyum alan kişilerin colorectal kansere yakalanma oranlarının en düşük düzeyde olduğu belirlendi.

Çalışma kapsamında araştırmacılar 50 ile 71 yaş arasındaki denekleri 7 yıl boyunca yakından izledi ve deneklerin tüm gıda alımlarının kaydını tuttu.

Ulusal Sağlık Enstitüsü içinde yer alan Kanser Enstitüsünün söz konusu çalışmasına katısallan kadınlarda en fazla kalsiyum alan ilk yüzde 5′lik grubun en az kalsiyum alan ilk yüzde 5′lik gruba göre colorectal kansere yakalanma riskinin yüzde 28 daha az olduğu tespit edildi. Erkek deneklerde ise bu oran ise yüzde 21 olarak gözlendi.

ABD’de dün yayınlanan “Journal Archives of Internal Medicine” dergisinde yer alan makalede, gıda veya destek olarak alınan kalsiyumun colorectal kanser riskini azalttığı vurgulanırken, süt ve yoğurt gibi süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzelerin yüksek oranda kalsiyum içerdiği kaydedildi.

Kalsiyumun, osteoporozun engellenmesinde önem taşıdığı ifade edilen makalede, sindirim sistemindeki hücrelerin aşırı büyümesinin önlenmesi ve kalın bağırsağın mukoza zarındaki hasarın azaltılmasında da önemli rol oynadığı vurgulandı.

]]>