Kalp şikâyetleri bayram sonrası arttı

Bayramda ve sonrasında kalp ve damar hastalıkları açısından hastaneye başvuranların adetsı ikiye katlanıyor. Uzmanlar bunun bayramda tüketilen gıdalardan kaynaklandığına dikkat çekiyor.

Özel Bahar Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Özeren, kalp hastalıklarının dünyada en önemli ölüm nedenlerinden biri olduğunu hatırlatarak, sağlık boyutunda oluşan sorunların özellikle Ramazan ve bayramdan sonra artış gösterdiğini belirtti.

Kalp, damar ve şeker hastalarının zararını bildikleri halde bayramda ikram edilen yağlı yemekler, tatlı, şeker ve pastalardan uzak kalamadıklarını vurgulayan Yrd. Dr. Özeren, şunları söyledi:

“Bayram süresince şeker tüketimi sonucu ortaya çıkan yüksek şeker ve kolesterolle kalp yetmezliği, koroner yetmezlik ve kalp krizleri ölüm riskini bile taşıyabiliyor. Çünkü hastalar bu sürede doktor kontrolünde hareket etmiyorlar. Diyete sağlıklı bireylerin bile dikkat etmesi gerekirken, kalp, tansiyon ve şeker hastalarının diyete uymaması ciddi boyutlarda hastalıklarna yol açabilir.”

Dr. Özeren, hastaların Ramazan’da oruç tuttukları açısından vücudun sıvı dengesinde bozulmalar olabildiğini, ilaçlarını düzensiz almalarına rağmen ciddi rahatsızlıklar yaşayan hastalar olduğunu söyledi.

Kalp ve damar hastalıklarının sürekli kontrol gerektiren bir hastalık olmasının yanında, beslenme alışkanlığının da önemli payının bulunduğunu belirten Özveren, perhiz yapılmadığı sürece de sorunlar yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

]]>