Kalp sağlığı açısından kolesterole dikkat

Uzmanlar, kalp hastalığına yakalanma riskini azaltmak açısından yapılabilecekler listesinin en önemli maddesinin kolesterol değerlerini dengede tutmak olduğunu belirtiyor. Peki, kolesterol değerlerini dengede tutmak açısından nelere dikkat etmeli?

BSK Konya Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ertan Yetkin, kalp hastalıkları riskini artıran en önemli etmenlerden olan kolesterol değerlerini dengede tutmak açısından düzensiz yaşamdan ve sigaradan uzak durulmasını önerdi.

Sağlıklı beslenmeye önem verilmesini isteyen Yetkin, kolesterol düzeylerinin, 20 yaşından itibaren orta yaşlara kadar, her beş yılda bir miktarlmesi gerektiğini söyledi.

Kalıtım, yanlış beslenme, şişmanlık, yaşam tarzı, yaş, diyabet, yüksek tansiyon, sigara ve stres gibi faktörlerin kötü kolesterolü (LDL) yükselttiğini ifade yapan Prof. Yetkin, bu etkenlerin iyi kolesterolü (HDL) de azalttığını vurguladı.

Kanda fazla miktardaki kolesterolün damar tıkanıklığını beraberinde getirdiğini bildiren Yetkin, bu sebeple damar hastalıkları riskini en iyi ortaya koyan parametrelerden birinin kolesterol değerleri olduğunu dile getirdi.

Kalp sağlığı açısından ideal kan değerleriyle ilgili bilgi veren Yetkin, “Büyük tansiyonun 14, küçük tansiyonun 9 ve üzerinde olması (140/90 mmHg) yüksek tansiyon demektir. Hipertansiyon; beyin kanaması, felç, kalp ve böbrek yetmezliği, görme kaybı gibi hastalıklara sebebiyet olabilir.

20 yaşın üzerindekilerde kan kolesterol düzeylerinin 200 mg/dl’nin, kan LDL kolesterol düzeylerinin ise 130 mg/dl’nin altında olması ve HDL kolesterol düzeylerinin de 40 mg/dl’nin üzerinde olması istenilen değerlerdir. Toplam kolesterol 200 mg/dl’den fazla ya da LDL kolesterol 130 mg/dl’den yüksek ya da HDL kolesterol 40 mg/dl’den düşükse kişide kalp damar hastalıkları riski artar.” diye konuştu.

Orta yaşa kadar her beş yılda bir ölçtürün

Yaşın ilerlemesiyle kolesterol düzeylerinde artış görüldüğüne dikkati çeken Yetkin, “Kolesterol düzeyleri, 20 yaşından itibaren orta yaşlara kadar her 5 yılda bir miktarlmelidir. Yüksek kolesterolün kontrol altına alınmasıyla yaşam süresinin uzadığı, kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin azaldığı, kalıcı sakatlıkların önlendiği kesin olarak biliniyor.” dedi.

Yetkin, kolesterolü düşüren besinlere menüde mutlak suretle yer verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

]]>