Kalp Romatizması Nedir? Kalp Romatizması Hastalığı Ve Tedavisi

Romatizmanın kalp ve kapakçıklar da meydana getirdiği hasara bağlı , kalp ve kapakçıkta meydana gelen işlev bozukluğuna kalp romatizması  denir. Romatizma, tedavisi iyi yapılmayacak olursa,  kalp içerisinde yer alan kalp kapakçıklarına yerleşir. Kalp romatizması ile alakalı bilinmesi gereken önemli bilgileri aktaroyruz. Okumanızı da öneriyoruz…

 

Kalp Romatizması Nedir? Üst solunum yollarında meydana gelen hastalıklardan sonra eklemlerde oluşan iltihaplanma ile gelişen romatizmanın kalbe ulaşıp kalp kapaklarında da iltihaplanmaya sebebiyet olması ve bu iltihap nedeniyle kalp kapaklarının daralması ve yetersizliği durumuna Kalp Romatizması denir.

Kalp Romatizması Nedenleri: En önemli nedeni Bademcik, boğaz gibi üst solunum yollarında ve eklemlerde iltihaplanmaya sebebiyet olan bakterilerden kaynaklanan romatizmanın tedavi edilmemesi ile kalp kapakçıklarına kadar ulaşmasıdır.

Kalp Romatizması Belirtileri: Kalp Romatizmasının başlıca belirtileri ayaklarda morarma ve şişlikler, yorgunluk, el ve ayakların üşümesi, nefes darlığı, kuru öksürük, sürekli soğuk alma olarak adetlabilir.

Kalp Romatizması Tedavisi: Tedavi, uzman doktor tarafından yapılacak muayene, tahlil ve ultrason neticesinde elde edilecek bulgulara göre romatizmanın ne derece ilerlediği belirlenerek yapılır. Hastalık, tedavi edilmedi takdirde giderek ilerlediği açısından ihmal edilmemelidir.

]]>