Kalp ritmi bozukluğu nedir?

Kalbini sağlıklı tutmayan, kalp sağlığı açısından gerekli beslenmeyen, egzersizden uzak kalan ve hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan bireylerin çoğunluğu kalp hastalıklarına yakalanarak hayatlarının geri kalan kısımlarını planlamadıkları bir biçimde sıhhatlerinden yoksun geçiriyorlar. Eğer sizde bu hastalardan olmak istemiyor, hayatınızı sağlıklı yaşam koşullarında doya doya yaşamak istiyorsanız kalbinizi sevin! Aksi yapıda kalp ritmi bozukluğu da dahil olmak üzere daha birçok sorunlar yakanızda olacaktır.

 

Sağlıklı bir kalp dakikada 60 ila 100 atış yapar. Ancak mütenevvi sorunlardan dolayı kalp sağlığında görülen problemler kalp ritminin düzensizleşmesine sebebiyet olur. Kalp ritmi bozukluğu kendini çarpıntı ile belli eder. Kalp ritmi bozukluğunda aşırı hava kirliği normalin üstünde stres ve düzensiz beslenme rol oynamaktadır.

Kalp ritmi bozukluğu, kalbin normalden yavaş ya da hızlı çalışmasıdır. Dünyadaki ölüm oranları incelendiğinde kalp ritmi bozukluğu hastalığının da üst sıralarda yer aldığı gözlenmektedir. Üstelik kalp ritmi bozukluğu eski yıllarda olduğu gibi artık yalnızca yaşlılarda ortaya çıkmıyor, gençleri ve çocukları da etkiliyor. Kalp ritmi bozukluğunun görülme yaşının bu kadar aşağı düşmesi kalp hastalarını ciddi anlamda korkutuyor.

Kalp ritmi bozukluğunda kalp atışları yükselebilir ya da azalabilir. Yükseldiği zamanlarda dakikadaki kalp atışı 500-600’leri bulmaktadır. Bu durum kalbi aniden duraklatır. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak açısından kardiyolog ile görüşme ayarlamalısınız.

]]>