Kalp ritim bozukluğu sebebiyet olur?

Kalbin normalde dakikada 60-100 arası atış yapması gerekirken bu atış miktarının 100′ün üzerine çıkması ya da 60′ın altında kalması kalbin düzensiz çalıştığını, kalp ritim bozukluğunun söz konusu olduğunun kesin bir göstergesidir. Kalp atım hızında olan bu değişikliğin mütenevvi nedenleri bulunmakta ve kalp ritim bozukluğu çarpıntı, göğüste sıkışma hissi, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bayılma, çabuk yorulma gibi şikayetlerin husule gelmesinde rol oynamaktadır.

Kalp ritim bozukluğu nedenleri

Kalp ritim bozukluğunun nedenlerinden bahsedecek olursak bunların başında kalp kasında husule gelen bir bozukluk yer almaktadır. Kalp içi elektiriksel uyarı oluşturan ve ileten yapılarda söz konusu olan bir bozuklukta kalp ritminde bozukluğa yol açar. Aynı zamanda kalp ritim bozukluğu nedenleri arasında doğuştan husule gelen kalp hastalıklarının da etkisi bulunmaktadır.

Aşırı sigara kullanımı, alkol bağımlılığı, fazlaca tüketilen çay, kahve ve kola içecekler, beslenmede bozukluk, sağlıksız beslenme alışkanlığı, aşırı yorgunluk ve uykusuzluk gibi faktörlerinde kalp ritim bozukluğu sebepleri arasında olduğu bilinmektedir. Uzun yıllardır süren yüksek tansiyon hastalığı da aritmi nedenleri arasındadır.

Kalp krizi sonrası oluşan hasarlar, triodi hormonuyla alakalı bilinçsiz ilaç kullanımı, vücutta yüksek ölçüde potasyum bulunması, kansızlık, hiper tiroidi, hipotiriodi ve elektrolitleri boşaltan ilaçlar da kalpte ritim bozukluğuna yol açar

]]>