Kalp pili nasıl takılır?

Kalbin genel ritminin altında kalarak çalışması durumunda yada kalp yetmezliği sorunlarının görülmesinde kalp atışlarını kontrol edip düzene sokacak, kalıcı ve geçici olarak iki çeşit kalp pilleri olur. Hastanın yada yakınlarının rızası ile takılan kalp pilleri kalbin normal çalışmasını sağlayarak hastanın günlük hayatını eskisine göre kolaylaştırır.

 

 

Elektronik bir cihaz olan kalp pilleri kalbe yakın bir bölgeye yerleştirilir. Lokal anestezi altında yapılan küçük bir operasyondur ve yaklaşık 1 saat sürer. Kalp pili takılırken hastanın durumu sürekli kontrol edilir.

Kardiyolog hekim, pili yerleştirmeden önce lokal anestezi ile köprücük kemiğini uyuşturur ve o bölgeyi açar. Hekim kalbe giden atardamarı bularak kalbe ulaşır. Böylece kalp içine yerleştirilecek olan iletkenler takılır. Bu aşamada hastalar biraz rahatsızlık hissedebilirler lakin bu durum uzun sürmeyecektir. Kalp pili açısından doğru pozisyon bulunduğunda atış üreteci( pulse jeneratörü) kutusu da pil ile birlikte yerleştirilir. Bu kutu deri altında veya kas ile göğüs duvarı arasında konabilir.

]]>