Kalp krizinden korunmak açısından gece yürüyün

Sabahla öğlen saatleri arasının kalp krizi açısından en riskli zaman olduğu, kalp hastaları ve sağlıklı insanlar açısından yürüyüşe en uygun saatin gece saatleri olduğu belirtildi.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Akbaş, koroner kalp hastalarının her gün yürüyüş yapmaları gerektiğini kaydetti. Sabah saatlerinde değil havanın serin olduğu gece saatlerinde yürüyüşü önerdiklerini ifade yapan Dr. Akbaş, şöyle konuştu:

“Hastalarımıza saat 19.00 gibi tüketmek yemelerini, bir iki saat dinlendikten sonra saat 21.00′de yürüyüş yapmalarını öneriyoruz. Böylelikle fazlaca tok karınla yürümemiş de oluyorlar. Sadece sıcakların normalin üstünde olduğu yaz aylarında değil kış mevsiminde de sabah saatlerinde yürüyüş önermiyoruz. Sabah saatleri riskli saatlerdir. Sabah saatleri kan dolaşımının en az olduğu, tansiyonun en yüksek olduğu dönemdir. Sabahla öğlen saatleri arası kalp krizi açısından en riskli zamandır. Hem kalp hastaları hem de sağlıklı insanlar açısından yürüyüşe en uygun saat gece saatleridir.”

Sıcak havalarda kalp hastalarının ve tansiyon hastalarının dikkatli olması gerektiğini bildiren Dr. Murat Akbaş, “Terleme sonucu sıvı kaybı nedeniyle günde en az 2 litre su tüketilmesi gerekiyor. Sıcaklığın normalin üstünde olduğu öğlen saatlerinde dışarı çıkmamaya özen gösterilmeli” dedi.

Akbaş, vücudun sıvı kaybetmesinin kanda koyulaşmaya sebebiyet olduğunu, bunun da kanın damardaki akış hızını yavaşlattığını ve damarlarda tıkanmaya sebebiyet olduğunu kaydetti. Tansiyonu olan hastaların sıcak havalarda tuzlu yemekten kaçınmaları, bol bol sıvı almaları gerektiğini ifade yapan Murat Akbaş, “İkinci önemli faktör de sigara. Sigara direkt sıcakla bağlantılı olmayabilir ama sıcak havalarda sigaranın azaltması gerekiyor” diye konuştu.

Şeker hastalarının meyve yerken dikkat etmeleri gerektiğini kaydeden Dr. Akbaş, “Meyvelerden aldığımız şekerin şeker hastalarına kötü etki vermediği kabul edilir lakin yine de dozunu kaçırmamak gerekir. Bu şeker, meyvelerin çoğunda, karpuzda, kavunda, kirazda, kayısıda var. Bunları çok yiyince şeker oranı yükselir. Bunun sonucunda şeker hastalarının kullandıkları insülin ilacını artırmaları gerekir. Meyve sebzeyi bol bol tüketmek normal insanlar açısından geçerli. Şeker hastası çok yiyecekse insülinin dozunu artıracak ya da daha az yiyecek” ifadelerini kullandı.

Kolesterolün de risk faktörlerinden olduğuna işaret yapan Akbaş, “Yaz aylarında sürekli piknik yapılıyor. Koroner kalp hastaları makul beslenmeli, kırmızı et yemeli lakin yağsız kısmından yemeli. Sıcakların bunaltıcı etkisiyle damarlar genişliyor. Vücutta sıcağın direkt stres yapıcı etkisi var, sıvı kaybı var. Bunların hepsini üst üste koyduğunuz zaman kanın koyulaşması söz konusu oluyor. Bunlara bir de aşırı tüketmek tüketmek eklenince kalp krizi riski artıyor. Yazın kalp krizlerinde artış gözlemliyoruz” açıklamasında bulundu.

]]>