Kalp krizinde önemli standartlar

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan taze projeye göre kalp krizi geçiren hastalar, en fazla 3 saat içerisinde aleni kalp ameliyatı da yapılabilen bir sağlık merkezine ulaştırılacak.

Kalp krizi geçiren, en geç 3 saatte ameliyata alınacak

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Vekili Orhan Koç, kalp krizinde erken müdahalenin ölüm oranlarını azalttığına dikkat çekerek “Yeni proje ile 112 çağrı merkezine başvuru sonrasında, kalp krizi geçiren bir hastaya il merkezinde 10, kırsalda ise 30 dakikada ulaşacağız.

30 dakikada geri dönüş düşünüldüğünde, hastanenin biraz da uzak olması durumunda 90 dakikada hastayı bir kalp doktoru ile buluşturacağız” dedi.

Böylece “altın standart” denilen zaman diliminde tıbbi tedavinin başlayacağını aktaran Koç, “Ancak bunun hemen akabinde kişiyi anjiyo yapılıp gerekirse stent uygulanan ya da balon takılabilen bir merkeze ulaştırmanız gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye’de aleni kalp ameliyatı yapılabilen 207 merkez bulunduğunu dile getiren Koç, “Şu an itibarıyla 5 ilde (Artvin, Sinop, Şırnak, Hakkâri, Muş) 3 saat içerisinde ulaşabileceğimiz bir merkez yok. Bunlara da merkez kuracağız” dedi.

]]>