Kalp krizi sonrasi kök hücre tedavisi

Birçok sağlık problemi üzerinde kullanılan, kullanılmaya başlandığı günden bugüne etkili sonuçlar ortaya çıkartan ve insanların yüzünü güldürmeyi başaran kök hücre yönteminin kullanılması açısından şimdi sıra, kalp krizi hasarında. Kök hücre tedavisi giderek daha çok yaygınlaşmakta ve daha çok hastalıkları tedavi etmektedir.

ABD bilim adamları, kalp krizi sonrası kalpte meydana gelen hasarı onarmak açısından kullandıkları kök hücre ile mutlak başarıyı yakaladılar. Kalp krizi sonrası hasarı onarmak açısından hastanın kendi kalbinden aldıkları kök hücre ile bunu başardılar.

ABD bilim adamları, hasarlı olan kalbin tedavisi açısından kullandıkları kök hücre yöntemi ile %50 iyileşme kaydettiklerini açıkladılar. ABD bilim adamlarının kalp krizi geçiren hastalar üzerinde uyguladıkları tedavide, kalp krizi sonrası hastaların boyunlarındaki damarlardan kalplerine gönderilen boru yardımıyla kalp dokusundan örnek alındı. Alınan örneklerden laboratuvarda 25 milyon kök hücre elde edildi. Sonrasında ise kalbi çevreleyen atardamara kök hücreler nakledildi. Tedaviden bir yıl sonra hasarlı doku yerine kalp dokusu oluştu.

]]>