Kalp krizi kış sabahlarını seviyor

Uzmanlar, bilinenin aksine kalp krizi vakalarının yaz aylarında değil, kış aylarında artış gösterdiğini ve kalp krizine karşı özellikle sabah saatlerine dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ertan Ökmen, kalp krizi vakalarının kış aylarında diğer mevsimlere göre iki-üç kat arttığını, bunun sebepleri arasında solunum yolu enfeksiyonları, grip, fazla kalori içeren yağlı besinlerin tüketilmesi ve bu kalorinin harcanamaması, daha az güneş ile temasın getirdiği bazı hormonal değişiklikler, kapalı havaların oluşturduğu stres olduğunu kaydetti.

Kalp krizinin kış aylarında daha sık olmasının en önemli sebeplerinin ise soğuk havaların uyardığı damarlardaki büzülme, spazm ve tansiyonu yükseltici etkiler olduğunu vurgulayan Ökmen, “Soğuk havada vücut mevcut ısısını korumak üzere cilde daha az kan gönderir ve bunu da tüm damarlarda, özellikle cildi besleyen damarlarda büzülme oluşturarak yapar. Bu büzülme otomatik olarak tansiyonun yükselmesine sebebiyet olur.” dedi.

Özellikle sabah saatlerinin kan akışkanlığındaki değişim, hormonal faktörler, tansiyonun daha yüksek olması gibi pek çok faktörün etkisi ile kalp krizlerinin en sık görüldüğü saatler olduğunu belirten Ökmen, şu bilgileri verdi:

“Her yerin karlarla kaplı olduğu, güneşli, tazelik hissi uyandıran, ak kış sabahları özellikle bilinen damar tıkanıklığı olan ve kalp hastalığı risk faktörlerini normalin üstünde olarak bünyesinde bulunduran, tansiyonu yüksek olan kişiler açısından günün en tehlikeli zamanıdır. Birçok araştırma, ilginç bir biçimde karlı bir gecenin ardından sabah dışarı çıkıp evinin önündeki ya da arabasının camlarındaki karları temizlerken işe yetişmek açısından hızlı hareket yapan kişilerde kalp krizi geliştiğini ortaya koyuyor. Karların temizlenmesi, yolu açmak ya da arabanın karlı-buzlu camlarını temizlemek aynı zamanda tansiyonu da yükselten ciddi bir egzersizdir.”

Şu uyarılara dikkat

Dr. Ökmen, bilinen kalp hastalığı, hipertansiyon, damar tıkanıklığı olan belli bir yaşın üzerinde, yüksek kolesterol, diyabet, aşırı kilo, sigara alışkanlığı, ailede kalp hastalığı gibi risk faktörlerine sahip kişilerin, kalp krizi tehlikesinden korunmak açısından belli başlı kurallara dikkat etmesinin büyük önem taşıdığını ifade etti. Ökmen, kışın kalp krizi riskini azaltmak açısından şu önerilerde bulundu:

– Kalp, tansiyon hastasıysanız ilaçları düzenli alın.

– Özellikle kar yağışının ertesi günü sabahında yapılacak kar temizleme işini dinlenerek yavaş yavaş yapın, hatta mümkünse yapmayın.

– Egzersiz yapmak açısından soğukta, aleni havada egzersiz yapmak yerine evde, egzersiz salonunda egzersizi tercih edin. Geniş, kapalı mekânlar örneğin alışveriş merkezleri 30 dakikalık bir yürüyüş açısından uygun ortamlardır.

– Enfeksiyonlar, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları, kalp hastalarında oldukça ağır seyredebilmekte ve bazen kalp krizini ve kalp yetmezliğini uyarabilmektedirler. Alışveriş merkezlerinde yürüyüş-egzersiz yaparken kalabalık olmayan saatleri tercih etmek enfeksiyonlardan korunmak açısından doğru olur.

– Grip, zatürree aşılarını mutlak suretle yaptırın.

– Kalp krizi geçirdiyseniz dumanlı, kirli, soğuk havada olabildiğince dışarı çıkmayın. Çıkmak zorundaysanız mutlak suretle yanınızda dilaltı hapı taşıyın.

– Kış aylarında kilo alındığını unutmayın ve harcayamayacağınız kadar kalorili besinler yemeyin.

– Tansiyon takiplerinizi düzenli olarak yapın.

]]>