Kalp hastalığını önlemek açısından hareket edin!

Kalp ve damar hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, hareketsizliğin kalp hastalığına davetiye çıkarttığını öne sürdü.

Kalp hastalıklarının çoğu, genetik nedenler, obezite ve sigara bağımlılığı nedeni ile cerrahi müdahaleye gerek duyuluyor. Genetik faktörlerin etkili olduğu kalp hastalığı, yaş ilerledikçe artmaktadır. 35 yaşından sonra her bireyin doktora gitmezi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, kalp hastalıklarına sebebiyet olan faktörleri de şöyle sıralıyor.

Aile faktörlerinin önemli olduğunu söyleyen Batur, erken yaşta  damar sertliği geçiren veya doğumsal kalp hastalığı bulunması, taze doğacak bebeklerde kalp hastası olma riski meydana geliyor. Doğkırmızı olarak östrojen hormonu salgılayan bayan vücudu, erkeklere göre damar sertliği problemi daha az görülüyor. 55 yaş üstü erkeklerin koroner veya dejeneratif kalp hastalığı görülüyor. Genetik faktörlerin dışında hareketsiz hayatında kalp hastalıklarına sebebiyet olduğunu belirten Batur, her gün yarım saat tempolu yürüyüş, yüzme ve bisiklet sürme kalp hastalığını önleyeceğini belirtiyor.

]]>