Kalp çarpıntısı sebebiyet olur?

Kalp hastalıklarında giderek artış gözlemlenmektedir ve bilhassa kalp çarpıntısı toplumun en büyük sorunu haline gelmiş durumdadır. Kalp çarpıntısı farklı şekillerde tarif edilir. Kimi hastalarda küt küt diye sert ve hızlı biçimde, kimilerinde ise kalp vuruşlarında sekmeler varmış gibi ifade edilmektedir. Uzmanlar tekrarlayıcı kalp çarpıntılarının tehlikeli olmasından dolayı ciddiye alınmasını söylemekteler.

Kalbiniz lakin heyecandan dolayı hızlı hızlı atıyorsa, korkulacak bir sorun yok demektir. Bu sorun genelde sevdiğiniz birini karşınızda gördüğünüzde yada herhangi bir olay karşısında anlık meydana gelen ve normal karşılanan bir kalp çarpıntısıdır. Korkutucu derecede arda arda tekrarlanan bir kalp çarpıntısı zamansız ve yersiz olarak meydana geliyorsa, kalp atışlarında sorun olduğu lakin o zaman söylenebilir.

Kalp çarpıntısı ile birlikte baş dönmeleri, baygınlık hissi, aşırı göğüs ağrıları, yorgunluk gibi şikayetlerde meydana gelebilir. Eğer bu tür şikayetlerinizde varda hekime başvurmalısınız.

Kalp çarpıntısı nedenleri nelerdir?

Korku, endişe ve sevinç gibi duygular kalp çarpıntısına sebebiyet olabilir. Aşırı kafein, alkol, sigara ve çay tüketimi de kalp çarpıntısı nedenlerindendir.Ayrıca aşırı yorgunluk, çalışma ve bunalımda bu nedenler arasında adetlabilir.

Duygusal bozukluklar, kilo fazlalıkları, kullanılan ilaçların yan etkileri, kan basıncında yükselme, gizli kalp hastalığı, tiroid bezlerinin aşırı çalışması ve şeker hastalığı kalp çarpıntılarına sebebiyet olmaktadır.

]]>