Kadınların taze tercihi küçük göğüsler

Günümüzde kadınlar artık küçük göğsü tercih etmeye başladı… Dünyada tercih edilen göğüs miktarsü 85′ten 80′e indi. Peki, kadınlar büyük göğüs isteklerinden sebebiyet vazgeçti? İşte cevaplar…

Kadınların çeşitli sıkıntılardan kurtulmak ve yaşam kalitelerini artırmak açısından göğüslerini küçülttüğü, dünyada tercih edilen göğüs miktarsünün de 85′ten 80′e indiği bildirildi.

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali Barutçu, büyük göğüslerin bazı tıbbi sorunları da beraberinde getirdiğini vurgulayarak, özellikle çok iri göğüslü kadınların ”sırt ve boyun ağrısı”, ”sutyen bantlarının omuzlarını kesmesi” gibi şikâyetlerle ”meme küçültmek” açısından başvurduklarını söyledi.

Prof. Dr. Barutçu, ”İri memeler, kadınların günlük aktivitelerini kısıtlamaktadır. Bu kısıtlama da onların sosyal yaşamlarına olumsuz yansımaktadır” dedi.”Meme büyütme” operasyonlarının ise daha çok sanatçılar tarafından tercih edildiğini anlatan Prof. Dr. Barutçu, buna karşın bugüne derece çalıştığı değişik merkezlerdeki plastik cerrahi birimlerinde en sık uygulanan göğüs ameliyatının ”meme küçültme” olduğunu kaydetti.

Bu operasyonların göğüslerin iriliği nedeniyle oluşan psikolojik problemleri de çözdüğünü dile getiren Prof. Dr. Barutçu, ”Meme küçültme ameliyatları, sosyal hayatın stresini azaltmakla birlikte kadının günlük yaşam kalitesi ve iş hayatındaki başarısını artırmaktadır” şeklinde konuştu.

Estetik-Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Ayşen Bilge Sezgin de toplumda kadının yerinin değiştiğine işaret ederek, ”Günümüz kadını iş hayatında daha çok yer alıyor. Dolayısıyla aktif ve sportif. Bu sebeple artık dünyada kabul edilen ideal göğüs miktarsü 85′ten 80′e düştü” dedi.

Büyük göğüslerin kadının hareketini kısıtladığını vurgulayan Dr. Sezgin, ”Bununla birlikte her istediğinizi giyemezsiniz. Ayrıca büyük göğüsler, sırt ağrısı, meme altlarında pişik, kızarıklık ve mantar enfeksiyonu yapar. Özelikle son zamanlarda silikonların çıkartılmasının sebebi, eskisi kadar büyük göğüslerin sevilmemesi” diye konuştu.

Dr. Sezgin, 10 yıl önce 90-95 bedenlik büyük protezlerin revaçta olduğunu, lakin günümüzde kadınların artık büyük göğüs istemediğini belirtti.

Küçük göğüslerin kadınların yaşını da daha küçük gösterdiğini kaydeden Dr. Sezgin, kadınların göğüslerinin sarkmaması açısından ise ani kilo alıp vermekten kaçınmaları ve günde yarım saat süreyle göğüs kaslarını çalıştıracak biçimde egzersiz yapmaları gerektiğini söyledi.

Dr. Sezgin, göğüs bakımı açısından en iyi sporun yüzme olduğunu ifade ederek, bunun yanında sürekli evde olan kadınların da ağırlık kaldırma, asılma ve çekme gibi egzersizler yapabileceklerini sözlerine ekledi.

]]>