İshal çocukları daha çok etkiliyor

Akut ishal, en fazla 0-5 yaş grubu çocuklarda görülen ve vücudun sıvı elektrolit dengesini bozan ve ölümle sonuçlanabilen bir hastalık.Çocukların ergenlere göre daha sık ishal olduklarını belirten Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neşe Özkayın, akut ishalin çocuklarda ölüme yol açan ciddi bir sorun olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

”İshal, bağırsak hareketlerinin artması, emilimin azalması veya salgının artması sonucu dışkı miktarının fazlalaşması ve dışkı kıvamının yumuşak sulu bir görünüm alması olarak tanımlanır. Akut ishal ise özellikle 0-5 yaş grubu çocuklarda rastlanan bir hastalıktır. Küçük yaştaki çocuklarda ölümlere yol açan hastalıkların başında gelir. Özellikle anne sütünün kesildiği dönemlerde çocuklar ishale daha yatkındır. Bu dönemde ishal olan çocuklarda kusma şikayeti de görülebilir.”

Ağızdan beslenemedikleri açısından çocuklarda sıvı kaybı riskinin arttığını belirten Özkayın, ishalin oluşmasını kolaylaştıran faktörlerden bazılarını, ”evlerde uygun tuvalet drenajı bulunmaması, yemeklerin hazırlanışında temizlik kurallarına dikkat edilmemesi, çocuğa bakan kişinin hijyen bilgisinden yoksun oluşu” şeklinde sıraladı.

]]>