İnek sütü yerine devam maması

Bebek beslenmesinde inek sütü en az 1 yaş sonuna kadar kullanılmamalıdır. Fakat yapılan araştırmalar annelerin zamanından önce inek sütü vermeye başladıklarını göstermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ilk bir yıl inek sütünün kesinlikle kullanılmamasını önermektedir. Avrupa ülkelerinde 2-3 yaşına kadar inek sütü kullanılmamaktadır.

İnek sütü ile devam mamalarını karşılaştırdığımızda şu farkları görürüz:

– Demir kan oluşumu ve beyin gelişimi açısından çok önemlidir. Özellikle 4.aydan sonra demir ihtiyacı hızla artar. Yetersiz alımında demir eksikliği anemisi (kansızlık) görülür. 500 ml. inek sütü ile demir ihtiyacının lakin %4′ü karşılanabilirken, 500 ml devam formülü ile ihtiyacın %83′ü karşılanır.

– İnek sütü bebeğin böbrek fonksiyonlarını zorlayacak değerlerde protein içerirken, devam mamaları gerektiği kadar protein içerir ve gerekli tüm amino asitleri sağlar.

– Çinko bebeğin büyüme ve gelişmesi açısından çok önemlidir. 500 ml. inek sütü bebeğin çinko ihtiyacının lakin %35′ini karşılarken, 500 ml. devam formülü ihtiyacın %70′ini karşılar.

– İyot metabolik aktivite ve büyümeyi düzenleyen hormonların bir parçasıdır. Bebeğin sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından son derece önemlidir. 500 ml. inek sütü bebeğin günlük ihtiyacının lakin %22′sini karşılarken, 500 ml. devam formülü ihtiyacın %110′unu karşılar.

– Esansiyel yağ asitleri bebeğin sinir sistemi ve beyin hücrelerinin sağlıklı gelişimi açısından hayati önem taşırlar. Devam formüllerinin içeriklerinde inek sütüne kıyasla esansiyel yağ asitleri çok daha yüksek ölçüde mevcuttur.

– D vitamini sağlıklı kemik ve iskelet gelişimi açısından çok önemlidir. 500 ml. inek sütü bebeğin günlük D vitamini ihtiyacının lakin %43′ünü karşılarken, 500 ml. devam maması ihtiyacın %90′ını karşılamaktadır.

– İnek sütü, C vitamini açısından çok yetersizdir. Formüllerdeki C vitamini seviyelerinin yükseltilmesinde C vitamininin demir absorbsiyonu üzerindeki kuvvetli etkileri vardır.

Tüm bu gerçekleri göz önünde bulundurarak bebeğinize en az 1 yıl sonuna kadar kesinlikle, 2 yıl sonuna kadar da mümkünse inek sütü vermemelisiniz. İnek sütü kullanmanız gereken her yerde (muhallebi, yoğurt yapımı gibi) devam mamalarını kullanabilirsiniz.

İnek sütü ile hazırlamanız gereken hazır ek besinleri mutlaka devam maması ile hazırlamalı ve hazır besin olarak inek sütü tozu yerine devam maması içerenleri tercih etmelisiniz. Bebeğinizin sağlıklı fiziksel ve mental gelişimini sağlamak açısından ek besin döneminde günde en az 300 ml. ortalama 500 ml. anne sütü veya devam maması vermelisiniz.

]]>