İlk defa uyutulmadan kalp ameliyatı yapıldı

Türkiye’de ilk defa bir kişinin kalp kapakçığı, boyundan uyuşturma (anestezi) yöntemiyle uyutulmadan yapılan ameliyatla değiştirildi.

Türkiye’de ilk defa bir kişinin kalp kapakçığı, uyutulmadan yapılan ameliyatla değiştirildi. İzmir’de 10 yaşından beri ayaklarındaki romatizma ağrıları yüzünden tedavi gören ve kalbinin aort kapağında ağır yetmezlik ortaya çıkan Hasan Dağhan (20), Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi’nde, hiç uyutulmadan yapılan küçük delikten aleni kalp ameliyatı ile hayata döndü. Hastaya, kürtaj ve doğumlarda kullanılan belden uyuşturmaya benzer biçimde, boyundan uyuşturma (anestezi) yöntemi uygulandı.

Dağhan uyanıkken kalp kapağı, 5 santimlik bir kesiyle değiştirildi. DEÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Öztekin Oto ve Prof. Dr. Nejat Sarıosmanoğlu, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Fikret Maltepe ve Dr. Kemal Karaarslan’ın yaptığı ameliyatta hasta, kalbi durdurulduğu halde konuşulabildi.

Boyundan anestezi yönteminin daha önce bazı kalp ameliyatlarında kullanıldığını lakin aleni kalp ameliyatında ilk defa uygulandığını ifade yapan Prof. Dr. Oto, “Biz 10 yıldan beri küçük delikten kalp ameliyatları konusunda çalışıyoruz. İlkini 10 yıl önce yaptık. Aort kapağını 5 santimetreden değiştirme, üzerinde çalıştığımız bir konuydu. Burada farklı olan, hastaya genel anestezi vermedik, yani hiç uyutmadık. Hasan’a önce Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde anjiyo yapılarak ameliyat kararı verilmiş.

Bize geldiğinde hastalığının dördüncü evresindeydi. Ameliyata alınması kararını onayladık. Hasta, operasyon sırasında kalp akciğer makinesine bağlanmasına rağmen uyanık kaldı ve yalnızca 5 santimlik kesi yaptık. Burada anestezi uzmanı Doç. Dr. Maltepe’nin yaptığı işlem büyük önem taşıyor. Hasta yürüyerek ameliyathaneye giriyor, normalin üçte biri kadar olan kesiyle ameliyat oluyor, solunum durduğunda konuşabiliyor ve işlem bitiminde yürüyerek ameliyathaneden çıkabilecek duruma geliyor.” dedi.

Bu ameliyat tekniğiyle göğüs kemiğinin boydan boya açılmamasının, yani ‘minimal invaziv AVR’ uygulamasının, özellikle yaşlı hastalarda iyileşme açısından ciddi bir avantaj sağladığını vurgulayan Öztekin Oto, “Hasta, ameliyat sonrası işinin başına erken dönüyor. Örneğin huzurevindeki bir yaşlıya AVR’nin küçük yapılması halinde, kendine bakacak hale geliyor. Göğüs kemiği tamamen kesilen bir hastanın ise üç dört ay işinden uzak kalması gerekiyor. Masa başı çalışan bir kişi, ilk haftanın sonucunda işine dönebiliyor.” şeklinde konuştu.

Konak ilçesi Kadifekale semtinde oturan Dağhan ailesinin yedi çocuğundan biri olan Hasan Dağhan ise küçük yaşlarda başlayan romatizma rahatsızlığının, bir ağabeyi ve en ufak kardeşinde de olduğunu, onların ilaç tedavisiyle düzeldiğini söyledi.

]]>