İlaç Bağımlılığı Hakkında Bilinmeyenler

Bir ilacı birkaç kez kullandıktan sonra o kişide, o ilaca karşı karşı konulmaz bir istek belirirse, o kişide ilaç bağımlığı oluşmuş demektir. İlaçlar fiziksel veya psikolojik ya da ikisi nedeniyle de bağımlılık yaratabilir. Dünya Sağlık  Örgütünce tanımlanan bağımlılıkların bir kaçı şu şekildedir:

  1. Morfin bağımlılığı: Alışkanlık şiddetlidir, hem fizik hem de psikolojik bağımlılık vardır.
  2. İlaç BağımlılığıBarbitürat ve alkol alışkanlığı: Alışkanlık kuvvetlidir, hem fiziksel hem de ruhsal bağımlılık vardır.
  3. Kokain bağımlılığı: Bağımlılık kuvvetlidir, hem fizik hem psişik bağımlılık vardır.
  4. Amfetamin bağımlılığı: Alışkanlık kuvvetli değildir. Psişik ve bazen de hafif bir fizik alışkanlık vardır.

İlaç müptelasını tanımak güçtür, çünkü hem kişi durumunu gizlemeye çalışır, hem de belirtiler zayıftır. Alışkanlık, tıbbi tedavi sonucu olmuşsa, hekim durumu kolay anlar. Hastanın moral değerlerinin zayıf olması, şüpheleri kuvvetlendirir.  İlacı çalmaya yeltenmesi önemli bir belirtidir. Genellikle, hastada depresyon, tembellik, kendine bakmama, iştah bozuklukları görülür. Fiziki belirtiler ise göz bebeğinin küçülmesi, hareket ve denge bozukluğu, titreme, ilacı enjekte edenlerde enjekte izleridir. Bağımlılığı en çok yaşayanlar 35 yaşın altındadır. Tehlikeli İlaçlar tüzüğüne göre hekimlerin, bağımlıların adlarını bildirmeleri ve bunlara özel izinleri olmadıkça, bağımlılıkları bulunan ilaçlarının verilmemesi mecburi kılınmıştır.

İlaç bağımlılığında psikolojik bağımlılık daha önemlidir, çünkü hasta zaten endişeli, histerik, olgun olmayan bir bünyeye sahiptir ve tedavi basitçe ilacın kesilmesinden öteye uzanır. En güç devre, hastanın, hastanede, bu alışkanlığa son vermesi sonrasıdır, çünkü kendine yeni bir hayat düzeni ayarlamalıdır.