İçinde iyot bulunmayan yemekler nelerdir?

Doktorunuz size iyot bakımından fakir olan yemekleri tüketmenizi söylediyse lakin, doktorunuzun önerisini yerine getirmek açısından içinde iyot bulunmayan ya da çok az miktarlarda iyot ihtiva eden yemekler nelerdir, yazımızdan öğrenebilir ve beslenme programınızı bu besinlere göre düzenleyebilirsiniz. İçinde iyot bulunmayan gıdaları sizler açısından aşağıda listeledik. Bu listede yer alanları günlük beslenme programınızdan eksik etmemeniz, iyot bakımından zengin beslenmemenize yardımcı olacak ve sizi amacınıza kolaylıkla ulaştıracaktır.


 

İyot bulunmayan besinler

Öncelikle iyot içermeyen içeceklerden bahsedelim, bunlar; kahve, çay karbonatlı içecekler, limonata ve tabi ki de sudur. Bu içecekler tüketmenizde hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Tahıl grubunda ise tuzsuz ekmek, un, makarna, yulaf ezmesi, şehriye ve arpa iyot içermeyen gıdalardır. Şeker de tahmin edebileceğiniz gibi iyotsuz bir besindir.

İyot ihtiva etmeyen yiyeceklerin arasında yumurta, kırmızı et ve tavuk eti de yer alır. Ancak bunları yerken kesinlikle tuz kullanmamalı ve mümkünse haşlama olarak tüketmelisiniz. Meyve suları ve meyvelerde iyotsuz yiyeceklerdendir. Yağların hepsi de iyot bakımından yoksun gıdalardır.

]]>