HPV aşısını erken yaptırın

HPV’nin immün sistemden gizlendiğini, lokal enfeksiyon ve viremi yapmadığını, iltihabi reaksiyon yaratmadığını ifade yapan uzmanlar, HPV virüsüne karşı son yıllarda geliştirilen aşılar bulunduğunu belirtiyor.

Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yüce ”Rahim ağzı kanseri aşısı erken adolesan dönemde yapılmalıdır” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Ünitesi Başkanı ve Servikal Patolojiler ve Kolposkopi Derneği Başkanı olan Prof. Dr. Kunter Yüce, Human Papilloma Virüsün (HPV) 6 ve 11 tiplerinin, kanser öncüsü bir lezyon olan Servikal İntraepitelyal Neoplazinin (CIN1) yüzde 10-19′undan, genital siğillerin yüzde 90′undan, genital siğile sahip anneden çocuğa geçen Reküran Respiratuvar Papillomatozisin (RRP) yüzde 100′ünden ve anogenital ve orofarengeal kanserlerden sorumlu olduğunu bildirdi.

Aşı sayesinde PAP taraması yaptırmayanlarda görülen servikal kanser adetsında azalma olacağını kaydeden Yüce, “Pek çok ülkede cinsel ilişkinin 15 yaş civarında başladığını, Türkiye’de de kızlar arasında erken yaşta evliliklerin yaygın olduğunu belirten Yüce, ”Türkiye’de adolesan gelin adetsının yüksek olduğu dikkate alınmalı” şeklinde konuştu.

Servikal kansere karşı aşılama açısından önerilen yaş grupları konusunda da bilgi veren Yüce, 11-12 yaş arası kızların aşı açısından asıl önerilen grup olduğunu, 9-10 yaş arası kızların uygun, 13-26 yaş arasındakilerin ise daha önce servikal kanser aşısı olmamışlarsa uygun görüldüklerini bildirdi. Yüce, lakin 19-26 yaş arasındaki kadınlarda aşının koruyuculuğunun düştüğünü, daha önce HPV almış kadınlarda ise aşının daha az etkili olduğunu belirtti.

Rahim ağzı kanseri nedir?

Human Papilloma Virus (HPV), genital bölge ve mukozalarda enfeksiyon yapan, kısaca ”kondilom” adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna sebebiyet olan bir virüs.

Çoğu virüs hastalığında olduğu gibi HPV de bir kez vücuda girdiğinde hücreler içinde yerleşerek zaman zaman alevlenmelere yol açıyor. Bu yüzden HPV enfeksiyonu, kesin tedavisi olmayan bir hastalık olarak kabul ediliyor.

Rahim ağzı kanseri ise tüm dünyada sıklık açısından ön sıralarda yer alan bir kanser türüyken, pap-smear tarama ve kolposkopi tanı testi gibi yöntemlerin geliştirilmesi sayesinde henüz kanser aşamasına gelmeden yakalanabiliyor.

Rahim ağzı kanseri, özellikle pap-smear tarama testinin yaygın olarak kullanılamadığı ülkelerde halen önemini koruyor. Bu kanser türü, daima 40 yaş ve sonrasının bir hastalığı olarak kabul edilmesine karşın her yaşta ortaya çıkabiliyor.

Kuadrivalan aşı, en sık genital siğil yapan tip 6 ve 11, en sık rahim ağzı kanseri öncüsü lezyon ve rahim ağzı kanseriyle ilişkili tip 16 ve 18 türlerine karşı etkili. Rekombinant AS04 adjuvanlı aşı ise tip 16 ve 18 virüslerin sebebiyet olduğu hastalıklara karşı koruyor. Bu aşıların yüzde 100 koruyuculuğu olmasa da rahim ağzı kanserine karşı etkili bir koruma sağlıyor.

]]>