HPV aşısı rahim kanseri riskini azaltıyor

Kadınların en sık yakalandığı kanser türü olan rahim ağzı kanseridir. Rahim ağzı kanserine sebebiyet olan HPV virüsü kendi ismi ile aynı adı taşıyan HPV aşısı ile önlenebilir. Rahim ağzı kanseri özellikle genç yaşlardaki kadınları hedef alıyor. Bu hastalıktan korunmak istiyorsanız HPV aşısını vurdurmalısınız.

HPV Aşısı Kimlere Yapılıyor?

Genital bölge hastalıkları arasında en sık rastalanan rahim ağzı kanseri 9-26 yaş arasındaki kadınlara uygulanıyor. Bu aşı dört tip virüse karşı yüksek koruma sağlıyor. İki çeşit olan HPV aşısı, HPV virüslerine ve genital bölgede meydana gelen siğilleri engelliyor.

HPV Aşısının Etkileri Nelerdir?

Önlem amaçlı uygulanan HPV aşısı var olan bir hastalığı geçirmiyor. İleriki yaşlarda kadınların karşılaşabilmeleri yüksek olan hastalıkları önlemek amacıyla HPV aşısı uygulanmaktadır.

Kadınların birçoğu HPV virisüne yakalanabilir. Bu sebeple uzmanlar korunma amaçlı yapılan bu HPV aşısının her kadının uygulatmasından yana. Özellikle de HIV taşıyıcıların, kortizon kullanıcılarının, bağışıklık sistemi hastalığı olanların rahim ağzı kanserine yakalanma risklerinin daha yüksek olmasından dolayı, bu kişiler daha dikkate almalıdırlar.

]]>