Histeri Nöbeti Nedir

Bağlantısız bunaltı çok rahatsız edici bir durumdur. Bunaltının bedensel bir bozuklukla beraber görülmesi bu durumu bir nebzede olsa azaltır.  Çünkü bedensel bir rahatsızlık hastaya kolay kabul edebileceği bir açıklama getirecektir. Bu yüzden çoğunda psikolojik bir durum gerçek bir hastalığa dönüşmeye başlar. Bu aşamada bunaltı bazen yok olacak ölçüde azalır.

Histeri Nöbeti Nedir

Dönüşme işlemiyle birlikte ortaya çıkan en önemli belirtiler kalp krizi belirtileridir. Hasta kalp çevresinde ve göğüsünde basınç ve çarpıntı hisseder ve sol kolunda ağrıdan yakınır. Kalp krizinden başka hemen her bedensel bozukluğu andıran belirtilerde görülebilmektedir. Örneğin bu yoldan gelişen “felçler” herhangi bir sinir yada kas grubu boyunca değil, hastanın olması gerektiğini düşündüğü ya da varsaydığı yerlerde uyuşukluk ya da kas güçsüzlüğü görülür. Ruhsal kökenli yani psikosomatik bozukluklar aşırı hızlı soluma, mide rahatsızlıkları, psikolojik körlük ya da sağırlık, çeşitli tipte başağrıları, idrar bozuklukları gibi bir çok soruna neden olmaktadır. Bu belirtilerin ortaya çıkmasıyla istemli olarak taklit edilmesi başka şeylerdir. Psikosomatik durumlarda hastalık belirtileri gerçekten görülmektedir.

Bu durumda yapılacak ilk iş hastada bu sıkıntılara yol açabilecek herhangi bir nedenin olup olmadığının iyice araştırılmasıdır. Ne olursa olsun hastalığın fiziksel temelli olabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalı ve hastanın klinik geçmişi dikkatlice incelenmelidir. Fiziksel bir sorunun olmadığı durumlarda hastaya doktorun söyleyeceği “hiç birşeyiniz yok” açıklaması sorunu çözmez. Hastanın acı çektiği ve yakındığı bir durumun aslında var olmadığı söylemek iyi bir tedavi yöntemi değildir. Daha yapıcı davranmak daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Bunaltıcı giderici, yatıştırıcı ilaçlar bu gibi durumlarda oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Tanının konmasından sonra hastaya yatıştırıcı bir iğne yapılması kişiyi rahatlatıcaktır. Böyle hastalar genellikle bir kaç ay boyunca bunaltıcı giderici ilaçlarla tedaviye gerek duyar ve bu sürecin sonunda psikoterapi görürler.  Sorunların çözülmesinin uzun sürmesi hastayı hem zihnen hem de bedenen yoracaktır. Bu nedenle histeri nöbetleri ve psikosomatik hastalıklar gerçekten ciddiye alınması gereken önemli durumlardır.