Hipospadias nedir? Tedavisi ve sebepleri

Her 250 bebekten birinde hipospadias hastalığı görülmektedir. Hipospadias hastalığı halk arasında ” peygamber sünnetli ” ve ya ” yarım sünnetli ” olarak bilinmektedir. Hipospadias erekk çocuklarda idrar deliğini yanlış yerde açtığı açısından fazla zaman kaybedilmeden ameliyat edilmesi gerekiyor. 

Erkek çocuklarda idrar deliğinin penisin en uç noktasında olmayıp daha aşağı bir seviyeye açılması anlamına gelen hipospadias’ın zamanında ameliyat edilerek düzeltilmesi gerekiyor.

Her 250 doğumdan birinde görülen hipospadias’ın ameliyatla tedavisinde sünnet derisinden de yararlanılabiliyor. Bu yüzden uzmanlar hipospadias’ı olan çocukların kesinlikle sünnet ettirilmemesini istiyorlar. Uzmanlar hipospadiası olan çocukların ameliyat edilmediği taktirde gelecekte idrar yapmada güçlük, cinsel ilişki kuramama ve çocuk sahibi olamama gibi sorunlarla karşılaşabileceğine dikkat çekiyorlar.

Halk arasında “peygamber sünneti” olarak nitelendirilen hipospadias adı verilen bu problemde kalıtım da rol oynuyor. Bir çocukta hipospadiasa rastlanırsa aynı ailede başka bir erkekte hipospadiasa rastlanma oranı yüzde 20’ye yaklaşıyor. Deneyimli merkezlerde bu gelişme bozukluğu bir yaşın altında ameliyat ediliyor ve çocuklar hızla iyileşiyor.

Ameliyat açısından en uygun yaşların 8-18 ay arasında olduğu belirtiliyor.

Bu anormal idrar deliği gelişiminin nedeninin henüz tam olarak açıklanamadığı vurgulanıyor. Ancak, çok ciddi hipospadiaslarda yani idrar deliğinin testisleri taşıyan torba üzerinde ya da makata yakın olarak oluşması durumunda çocuğun genetik ve hormon yapısının mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor.

Hipospadias tedavisi ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken hususlar:

Hipospadiası olan penislerde önemli problem penisin sertleşme esnasında çengel şeklinde kıvrılmasıdır. Hipospadiaslı çocuklarda bu yüzden işeme problemleri haricinde ileri yaşlarda cinsel ilişki açısından da ciddi sorunlar görülür.

Hipospadiasın tek tedavisi cerrahidir. 200’den fazla ameliyat tekniği geliştirilmiş olsa da bu tekniklerin uygun biçimde uygulanması açısından mutlaka bu konu üzerinde uzmanlaşmış çocuk cerrahları ya da çocuk ürologlarına başvurulması gereklidir.

Yapılacak ameliyatlarda onarım açısından sünnet derisi kullanıldığından dolayı hipospadiaslı çocuklar kesinlikle sünnet edilmemelidir.

Hipospadiaslı çocuklar kimi zaman sünnet sonrası tanınır. Bu yüzden sünnet yaptırılmak istenen çocukların sünnet öncesi mutlaka konu ile ilgili bir uzman tarafından muayene edilmesi gereklidir.

]]>