Her yemekten sonra diş ipi kullanın

Her ne derece son teknoloji ürünü olursa olsun, hiçbir diş fırçası, klasik diş ipinin yerini tutamıyor. Çünkü diş ipi, fırçanın ulaşamadığı yerlere girerek, zararlı bakterilerin üremesine sebebiyet olan yiyecek artıklarını temizliyor. Peki, ne derece sıklıkla diş ipi kullanmak gerek?

Uzmanlar, haftada 3-4 kez diş ipiyle dişleri temizlemenin gerekli olduğunu belirtiyor. Diş ipi kullanmak açısından en uygun zamansa gece yatmadan önce.

Sadece diş fırçalama, diş yüzeylerinin lakin beşte üçünü temizler. Bu sebeple, temizlenmeyen diş aralarında oluşacak bakteri plağını ve tüketmek artıklarını temizlemek özel bir bakım gerektirir. Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları özellikle bu bölgelerde başladığı açısından her gün düzenli olarak diş ipi kullanılmalıdır.

Yaklaşık 45 cm. uzunluğunda diş ipini kopartıp uçlarını orta parmaklarınıza dolayın.

Diş ipini üst dişler arasından geçirmek açısından başparmaklarınızı kullanın. Bunu yumuşak ve yavaş hareketlerle yapın, diş etlerinizi zedelememeye özen gösterin.

Alt dişlerinizi temizlerken, diş ipini dişler arasından geçirmek açısından işaret parmaklarınızı kullanın.

Diş ipine her dişin çevresinde eğim vererek yukarı aşağı hareket ettirip bakteri plağını temizleyin. Aynı işlemi her dişinizde tekrar ederek dişlerinizi tam olarak temizleyin.

]]>