Havuzda Dikkat Etmemiz Gerekenler

Yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olan havuz keyfi, hijyen koşullarına da dikkat edilmeyen ortamlarda kabusa dönüşebilmektedir. Suyu durağan olan havuzlar, havaya ve çevreye açık oldukları için de kolaylıkla kirlenebiliyor ve havuz suyunda da mikroplar kolaylıkla çoğalabiliyor. Havuz kaynaklı hastalıklardan da korunmak için önlem almak, havuz seçiminde dikkatli olmak ve hijyen hijyen kurallarına uymak gerekmektedir.

havuzda-dikkat-etmeniz-gerekenler-5871664

Ilık geçen Haziran ayı yerini sıcak ve nemli Temmuz ayına bıraktı. Ramazan Bayramı’nın da gelmesi ile birlikte ülkemizde tatilcilerin sayısı artmaktadır. Gerek İstanbul’da kalanlar gerek ise şehir dışı seyahat edenler için de havuz ve deniz sezonu açıldı.  Havuz yerine masmavi bir deniz suyunu tercih etmek tabi ki en sağlıklısı olacaktır. Ancak serinlemek için havuzu tercih edenlerin de uzmanlar, pek çok bulaşıcı hastalık konusunda uyarmaktadırlar.  Suyu durağan olan havuzlar, havaya ve çevreye açık oldukları için kolaylıkla kirlenebiliyor ve havuz suyunda mikroplar çok rahat çoğalabiliyorlar. Havuz ve çevresinden en çok bakteri ve virüs kaynaklı hastalıklar ve mantarlarda bulaşmaktadır.

gunes-kremi

Havuzda bulaşan hastalıklardan nasıl korunabiliriz?

– Havuzdan sonra vücudunuzu nemli bırakmak, iyice kurulanın, mayonuzu değiştirin

– Dar giysilerden kaçının ve pamuklu çamaşır tercih edin.

– Parfümlü tampon kullanmayın.

– Hepatit A ve B aşısı olmayan çocukların havuza girmesine izin vermeyin.

– Suya tükürmeyin

-Ateşli Hastalık veya ishal geçirirken havuza girmeyin.

– Havuz kenarında yemek yemeyin, sigara içmeyin.

-Ayaklarınızı muhakkak dezenfekte edin.

-Kulak enfeksiyonlarına karşı kulak tıkacı kullanın

– Suya atlarken burnunuzu kapatın.

– Cildinizde sıyrık veya kesik var ise yüzme sonrasında yarayı su ve sabun ile temizleyiniz.

– Suya girerken bone takmayı unutmayınız.

Sadece kendi sağlığınızı değil başkalarının da sağlığını düşünüyorsanız, ayak enfeksiyonu, deri lezyonu, çıban, göz iltihabı, kulak akıntısı, güneş yanığı ve cinsel yollar ile bulaşan herhangi bir hastalığınız var ise bu hastalığınız tedavi olan kadar da kesinlikle havuza girmemelisiniz.

Siren_Pool_Beauty_2400X1600_Wallpaper

Aşağıdaki kelimelerden sitemize ulaştınız;

sağlık, genel sağlık, havuzda dikkat etmeniz gerekenler, havuz enfeksiyonları, temmuz, ramazan, havuzda dikkat edilmesi gerekenler.