Hangi yemekler uyku getirir?

Geceleri uyumakta zorluk çekiyorsanız, ne yaparsanız yapın bir türlü kolay bir uykuya dalamıyorsunuz, uyumanıza rağmen bir müddet sonra uykudan geri uyanıyorsanız tüm bu sorunları bir kenara atıp uyku öncesi uyku yapan besinler tüketerek kolay ve sağlıklı bir uykuya dalabilirsiniz. Gece yatmadan önce tüketeceğiniz uyku yapan yemekler sabaha kadar deliksiz bir biçimde uyumanızı ve sabahlara daha dinç bir bedenle uyanmanıza muavenet edecektir.

Peki hangi yemekler uyku yapar?

 

Kıvırcık salatayı sever misiniz? Eğer cevabınız evet ise gece yatmadan önce muhakkak küçük bir porsiyonda olsa kıvırcık salata yiyin. Çünkü kıvırcık salata ihtiva ettiği lactucine maddesi ile gevşemenizi ve tatlı tatlı uyumanızı sağlayacaktır.

brokoli, brüksel lahanası, kıvırcık lahana, hindiba gibi yeşil yapraklı sebzeler uyku yapan yemekler arasında olduğu açısından yatmadan önce bunları yiyebilirsiniz.

Papatya çayı da uyku getiren besinler arasındadır. Yatmada önce bir fincan papatya çayı açısından.

Triptofan adlı amino asitte uyku yapmaktadır. Triptofan et, balık, tavuk ve hindi etinde fazlaca bulunmaktadır. Aşırı tüketilmediği müddetçe sağlıklı olan bu gıdalar da kolay uyumanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda muzda Triptofan ihtiva eder.

Karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesi, oreksin adlı maddenin fazlaca bulunduğu balığın yenmesi, niasin bakımından zengin olan yumurta, balık, tavuk, soya fasulyesi, bezelye ve çemen gibi yiyeceklerin tüketimi de uyku yapan yemekler listesindedir.

]]>