Hamilelikte bahar yorgunluğu açısından öneriler

Bahar aylarının gelişiyle birlikte bahar yorgunluğu olarak tanımlanan yorgunluk, halsizlik, mutsuzluk, yataktan kalkmama isteği gibi çeşitli sorun ve sıkıntılar husule gelmektedir. Bilhassa da gebelik döneminde olan kadınları daha fazla etkilen bahar yorgunluğunun, bu dönemde nasıl hafif bir biçimde atlatılmasını gerektiğini gebe olanlar açısından bu makalemizde açıklayacağız.

Mevsim geçişlerinde sıkça yaşanan bu sorunlar bahar aylarında kendini daha fazla hissettirdiği açısından ve bir de gebeliğin verdiği sıkıntılarla birlikte bahar yorgunluğu yaşanması kadınların sorunlarını iki katısalna çıkartmaktadır. Gebelikte bahar yorgunluğunu hafif atlatmanın en etkili yolları nelerdir, buyurun birlikte öğrenelim.

gebelikte-bahar-yorgunlugu

Gebelikte bahar yorgunluğu

Hamilelikte bahar yorgunluğuna bağlı şikayetler yetersiz beslenmeden, vitamin ve minerallerin eksikliğinden, tiroid bezi fonksiyonlarındaki bozukluğundan, kalpte ritm bozukluğundan, kronik bir takım rahatsızlıklardan dolayı iki katısalna çıkıyor. Bu dönemde gebe olan bayanlar bir egzersiz aktivitesi ile ilgilenerek sorunlarını daha hafif yaşayabilirler. Eğer imkanlar elveriyorsa kısa bir tatil de gebelikte bahar yorgunluğuna iyi gelecek çözümlerden biridir.

Gebelik döneminde bahar yorgunluğunu üzerinizden atmak açısından bilhassa da beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Sık aralıklar azar azar tüketmek yemeli, vitamin ve mineral bakımından zengin beslenmelisiniz. Gün içinde en az 2,5 litre su alımını de dikkat edilirse, hamilelikte bahar yorgunluğu yaşamaz ya da daha hafif şikayetlerle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Gün içinde dışarıya çıkacağınız saatlere de çok dikkat etmeniz önerilir. Dışarı çıkmak açısından sabah saat 08:00 ile 10:00 arası, gece ise 17:00 ile 19:00 arası idealdir. Havanın çok sıcak olmadığı bu saatlerde dışarıya çıkın. Huzurunuzu bozacak ortamlarda bulunmayın, eşinizden size bu dönemde yardımcı olması açısından yardım isteyin. Her türlü sorundan uzak durun ve kendinizi mutlu ve huzurlu hissedeceğiniz aktiviteler yapın.

]]>