Hamilelik döneminde güzel görünmek açısından Önemli bilgiler

Hamilelik tarif edilelemeyecek zevkte bir macera. Ve aynı zamanda vücut açısından zorlu bir imtihan. Alınan kilolar, kalınlaşan bel, dolgunlaşan kalçalar,  değişen  bir cilt, duygusallaşan ruh hali ile birlikte hormonların gücüne şahitlik ettiğimiz bir dönem. Ve aynı zamanda hamile kadının normal olarak kendisini çirkin hissettiği bir dönem. Bu zorlu dönemin, karşında üzülmemek gerektiğini,  9 aydan sonra tarihle herşeyin eski hale döneceğini  bilmeniz gerekiyor. Fakat ben hemileliğimi kendim ile barışık, vede güzel geçirmek istiyorum diyorsanız, buyrun sizlere bizden bir kaç önemli güzelleş mekadına bilgi…

 

Doğru kilo alımı

Hamilelik süresince aldığınız fazla kilolar kötü kan dolaşımından çatlaklara ve sırt ağrılarına kadar birçok sorun doğuracaktır. Bu sebeple aldığınız kiloları mutlak suretle kontrol altında tutmanız faydalı olacaktır. Hamilelikte genelde kilo alımı miktarleri ise şu biçimde:*İlk üç ay: çok az kilo alınır*4-5 ay: haftada 250-300 gr arası*6-7 ay: haftada 350-400 arası*8-9 ay: haftada 450-500 arası

Sağlıklı beslenin

Hamilelik süresince sağlıklı beslenmenin birinci adımı yeme alışkanlıklarınızı değiştirmemenizdir. Sadece bazı besinlere ayrıcalık vermenizdir. Peki nedir bu besinler?*Vitaminler: Kivi, turunçgiller, yeşil sebze gibi C vitamini; havuç, domates gibi A vitamini; süt, yumurta, tam tahıllılar gibi B vitamini*Demir: Kırmızı et, balık, mercimek, ıspanak *Folik asit: Demiri organizmada sabitleyemeye yarayan folik asit açısından karaciğer, kuşkonmaz, ceviz, badem*Kalsiyum: Kemikler açısından çok önemli kalsiyum açısından süt, peynir, yoğurt ve ak peynir gibi süt ürünleri *Su: Her zaman sağlığın temeli suyu hamileler günde 1,5-2 lt arası tüketmelidir.

Mışıl mışıl uyku

Formda ve sağlıklı bir hamile vücudu açısından en önemli ilaçlardan biri de uykudur. Unutmayın: hamileliğiniz boyunca kendinizi iyi hissetmelisiniz! Bunun açısından de vücudunuzu dinlemeniz en iyisi olacak! Sürekli esnemeye mi başladınız? O halde kendinizi uykunun huzurlu kollarına bırakın.
Akşamları erken yatın. Yatakta kitap okumaktan veya bulmaca çözmekten vazgeçin. Çalışan anne adayları açısından önerimiz ise gün sonucunda ufak şekerlemeler yapmaları ve haftasonu bol bol dinlenmeleri.

Doğru sporları yapın

Yürüyüş, hafif jimnastik, su jimnastiği ve yüzme. Bu dört egzersiz dalı hamilelik süresince en ideal sporlardır. Eğer hamileliğiniz özel bir durum ihtiva etmiyorsa, dokuz ay süresince egzersiz yapabilirsiniz. Çünkü egzersiz sizin bacaklarınızdaki kan dolaşımını artıracak ve solunumunuzu düzeltecektir.
Tabii sakınmanız gereken egzersiz dalları da vardır. Örneğin düşme tehlikesi barındıran bisiklet, at, kayak gibi Uyguladığınız egzersiz her ne ise, onu yumuşak bir biçimde uygulamanız daha sağlıklı olacaktır. Gerçek bir gevşeme açısından de yoga ve pilates son yıllarda hamilelerin tercih ettikleri sporlar arasında.

Çatlamayan bacaklar

Evet, anne adaylarının en büyük şikayetlerinden biri de çatlaklardır. Hatta her on hamile kadının sekizinde görülmekteymiş. Derinin nemini, yağını artıran, elastikiyetini koruyan daima lokal kullanılan birtakım ürünlerle çatlakların olabildiğince az oluşması sağlanabilir. Bunun dışında gebelik esnasında bol su içmek, sebze ve meyve tüketimine dikkat etmek faydalı olabilir.
Bacaklar ise hamilelikte tüm yükü taşıyanlar oldukları açısından, onlara çok iyi bakmalıyız. Kan dolaşımı açısından onları sürekli yukarı doğru dinlendirmeli, serinletici bacak kremleri sürmeli ve fazla uzun ayakta kalmamalıyız.

Gebelikte güzel olmanın sırları

En önemli anahtar: Dinginlik

Hamileliğinizde dinginliğe özel bir ayrıcalık tanımanızı bu süreci her anlamda çok iyi geçirmenize yardımcı olacaktır. Tek başınıza yürüyüşünüzü yapın, ev işlerine düzenli olarak gelecek birini mutlak suretle işe alın, meditasyon yapın. *Profesyonel bir yoga kursuna yazılın. Burada hem ruhunuzu ve zihninizi dinlendirecek, hem formunuzu koruyacak, hem de sizin gibi anne adaylarıyla arkadaş olacaksınız. *Arkadaşlarınızla buluşmalar ayarlayın. Unutmayın; arkadaşlarla sosyalleşmenin rahatlatıcı yanı tarif edilemez!*Ve tabii ki seks! Hamilesiniz diye cinsel ilişkiniz sona erecek değil; tüm uzmanlar bunu söylüyor.

Doğru duruşu bulun

Elbette kocaman bir karınla mükemmel sağlıklı bir duruş sergilemek mümkün durumda değil! Çünkü artık ağırlık merkeziniz farklı, ayak bilekleriniz daha kuvvetsiz, dengenizin kurulması daha zor, sakatlanma ihtimalleriniz daha fazla. Bazı hareketlerinizde şu duruşlara dikkat etmenizi öneririz:*Çökerken: Kalçalarınızı topuklarınızın üzerine yerleştirin ve sırtınız düz tutacak biçimde inin.*Yerden bir şey alırken: Az önce anlattığımız biçimde çökün ve çok hafifçe öne eğilin.*Yataktan kalkarken: Yana doğru dönün, bacaklarınızı çapraz yapın ve dikilmek açısından ellerinizi kullanın.

Seksi olun

Hamileyken de seksi olunur! Nasıl mı?*En temel kural: seksi hisset!*Kendinizi bırakmayın, salmayın; bakımlı olun.*Hormonların tadını çıkarın; parlak saçlarınızın keyfini sürün.*Tabuları yıkın ve pozitif olun.*Giyiminizde detaylara dikkat edin;*İlişkinize özenden vazgeçmeyin.*Cinsel korkularınızı yenin

]]>